Agentúra ZAGOKA
Priam šok vyvolalo rozhodnutie súťažného výboru Augusta National, ktorý každoročne v apríli začína turnajom Masters sezónu golfových turnajov s prívlastkom major. Dva dni pred začiatkom tohtoročného Masters šéf turnajového výboru Billy Payne ohlásil na tlačovej konferencii novinárom zmenu jednej z najznámejších golfových tradícií. Zelené sako, určené pre víťaza tohto turnaja, bude mať od budúceho ročníka farbu červenú!
Súťažný výbor mal hneď niekoľko dôvodov pre túto náhlu zmenu. Prvý bol dôvod historický. Už jeden zo zakladateľov tohto turnaja, Boby Jones, pôvodne uvažoval o červenej farbe saka, ale vzhľadom na prebiehajúcu hospodársku krízu v USA, musel aj on pristúpiť k úsporným opatreniam a nakúpil podstatne lacnejšiu zelenú látku v zásobe na 20 rokov. Hlavným dôvodom na zmenu farby však bola nespokojnosť hráčov, resp. ich manželiek, ktorým sa zelená farba vôbec nepáčila a niektoré túto svoju nevraživosť veľmi okato dávali najavo. Manželka Phila Mickelsona, ktorá údajne trpí alergiou na zelenú farbu, nechcela svojho manžela, po jeho predminuloročnom víťazstve, na tento turnaj ani pustiť.
„Keď sa zjavil vo dverách v tom otrasnom zelenom saku, omdlela som.“ komentovala Amy Mickelsonová príchod svojho manžela z Masters pred dvoma rokmi. Podobný postoj mala v minulosti aj Elin Woodsová, ktorej dnes už exmanžel mal zelené saká doma už štyri. V roku 2007, pri prekvapujúcom víťazstve Zacha Johnsona na turnaji Masters Elin tvrdila, že Tiger nemá šancu vynosiť tie saká ani do dôchodku a v skrini len zbytočne zaberajú miesto. Tigerovi dala vtedy údajne podmienku, aby sa neopovážil prísť domov v zelenom saku. Tiger si na túto podmienku spomenul hneď po úspešnom egale na 13. jamke v poslednom kole, ktorým sa dotiahol na dve rany od Zacha Johnsona, ale miesto úsmevu videl v hľadisku len nevraživý pohľad svojej vtedajšej manželky. Pre pokoj v rodine napokon skončil na delenom druhom mieste. Minulý rok sa stal vďaka zelenému saku nemilý omyl Charlovi Schwartzelovi. V dobrej „nálade“ a v zelenom saku víťaza nastúpil na letisku do taxíku, v ktorom počas jazdy zaspal. Taxikár ho bez opýtania odviezol na dobročinný ples poľovníkov v Johannesburgu, kde sa Schwartzel stal okamžite terčom nemiestnych vtipov, pretože na klope saka nemal pripevnenú žiadnu poľovnícku ozdobu.
„Turnaj Masters ma dlhoročnú vysokú prestíž a je našou povinnosťou zabezpečiť všetkým hráčom tie najlepšie podmienky na účasť v tomto turnaji,“ povedal Billy Payne tesne pred ukončením tlačovej konferencie udiveným novinárom. „Už takmer päť rokov vedieme dlhé spory a jednania o zmene tejto tradície a dnes sme sa definitívne rozhodli. Historka pána Schwartzela z minulého roku nás konečne prinútila konať“.

Viac o agentúre ZAGOKA nájdete tu.

Komentáre