Asociácia seniorských golfistov Slovenska má pred sebou dôležitý časť svojej existencie. Na konferencii ASGS, ktorá sa bude konať 6.4.2018 si budeme voliť nového prezidenta ASGS. Na výber budeme mať z troch kandidátov, ktorý prejavili záujem o túto funkciu. Naša stránka www.golfzona.sk ponúkla všetkým trom kandidátom možnosť prezentácie. Ako prvý ju využil Ladislav Smatana:

Vážení golfoví priatelia – seniorky a seniori,

V golfe nie som žiadny nováčik, ale v seniorskej partii patrím v 53 rokoch medzi juniorov. Kandidujem na funkciu prezidenta ASGS, dovoľte mi preto, aby som sa Vám predstavil.

MÔJ NEGOLFOVÝ ŽIVOT:

Som ženatý 25 rokov, máme jedného dospelého syna. Vyštudoval som Univerzitu Veterinárneho Lekárstva v Brne (1988), ale asi viac mi dal 3-oj mesačný pobyt na špičkovom pracovisku v USA (1996, Veterinary Teaching Hospital, CSU, Fort Collins, CO), výsledkom ktorého bolo otvorenie  vlastnej veterinárnej praxe v mojich rodných Bojniciach. V súčasnosti tu zamestnávame spolu 15 ľudí a ja pracujem už viac ako manažér kliniky. Sporadicky pôsobím ako prednášajúci na Veterinárnej Univerzite v Košiciach v odboroch klinická výživa a manažment veterinárnej praxe. Som veterinárny konzultant firmy Royal Canin. S manželkou pomáhame pri príprave snúbencov pred sobášom v našej miestnej farnosti. Dalo by sa povedať, že žijem svoj sen.

MÔJ GOLFOVÝ ŽIVOT:

ZK som absolvoval vo Veľkej Lomnici u Martina Bestvinu a myslím že to bolo v roku 2004. Môj golf je však spätý so Škótskom, ktoré som si zamiloval na prvý pohľad a tá láska stále trvá. Inšpirovaní Škótskom a v snahe preniesť k nám golf v takej podobe ako ho poznáme v jeho kolíske, sme v roku 2009 spolu s priateľmi založili Golf Club Scotland na Slovensku. V roku 2011 sme dokončili a  otvorili 6-jamkovú par-3 akadémiu s ďalšími tréningovými plochami. Architektom je známy škótsky golfový dizajnér a náš priateľ Tom Mackenzie, ktorý má projekty po celom svete. Okrem iného redizajnoval 5 ihrísk zo 14-tich, kde sa hráva najstarší golfový turnaj na svete – The Open.  Za projekt Golf Club Scotland sme získali ocenenie Zlatý albatros. V roku 2015 sa nám podarilo dokončiť a otvoriť plnohodnotné 9-jamkové golfové ihrisko, ktoré Tom Mackenzie krásne a citlivo zasadil do existujúcej prírody. Takže teraz je pri Prievidzi pekný golfový areál s 15-timi jamkami ako aj s tréningovými plochami na krátku hru. Tešíme sa, že sa našli nasledovníci, ktorí projekt prevzali, o údržbu ihriska sa teraz vzorne starajú, plánujú postaviť klubový dom a ihrisko chcú rozšíriť o ďalších 9 jamiek. Po odovzdaní nášho ihriska v Sebedraží sa moje aktivity ešte viac sústredili na Škótsko. V St. Andrews kde som aktívnym členom troch golfových klubov ma poznajú pod mojou lokálnou prezývkou. Som hrdý a potešený, že som ju od miestnych borcov dostal. Okrem  zapájania sa do projektov týchto troch historických golfových klubov mám v St. Andrews možnosť dýchať plece pri pleci s najväčšími golfistami a golfistkami dnešnej doby počas veľkých turnajov, napr. The Open alebo Ricoh Women Open, kde som najskôr niekoľkokrát pôsobil ako “volunteer marshal” a najnovšie ako “scorer”. Skúsenosti z “Mekky golfu” by som rád preniesol do našej seniorskej asociácie. Zároveň by som rád golfovo premostil Slovensko a Škótsko. Každý golfista túži zahrať si Old Course alebo iné ihrisko na tejto golfovo posvätnej pôde a každý golfista si to aj zaslúži. Vďaka lokálnym znalostiam ktoré tam mám to ani nemusí byť drahý špás. Moji Škótski seniorskí priatelia sú pripravení pozvať nás na seniorský Ryder Cup medzi nami a Škótskom. To je len jedna z možností, ktoré sa nám v Škótsku otvárajú.

NA ZÁVER:

Viacerí ste ma nabádali, aby som Vám poslal nejaké svoje “programové vyhlásenie” alebo plán do budúcnosti. Netvrdím, že taký plán nemám. Ale ako ja vnímam situáciu v našom golfe, a to hlavne po konferencii SKGA ktorá sa konala pred pár dňami, tak si myslím že nás na Slovensku na poli golfu čaká ešte veľmi veľa práce, aby sa dali veci do poriadku. Sú tu dva faktory, ktoré treba treba brať do úvahy:

 

1, odchod generácie ktorá urobila veľa pre seniorský golf a ktorá ho doteraz organizovala

2, nie práve najlepšie nastavenie orgánov SKGA voči ASGS

 

Z tohoto pohľadu bude hlavným “bodom programu” samotné potvrdenie zmyslu existencie ASGS pre všetkých seniorských golfistov Slovenska, nielen pre členov ASGS. ASGS odviedla a odvádza obrovský kus práce a bolo by veľmi zle, keby s odchodom jej vedenia “odišla” aj samotná organizácia. Treba zachovať kontinuitu obľúbených akcii ale na novom vedení bude po krátkej prechodnej dobe vniesť do ASGS aj určité omladenie, oživenie a veci nové. Nesľubujem Vám žiadne zázraky, ani netvrdím že mám patent na to ako by veci mali fungovať. Ale sľubujem Vám, že sa budem snažiť prinavrátiť seniorom, Vám, ktorí ste sa hlavnou mierou zaslúžili o rozvoj golfu na Slovensku ten status v golfovej komunite, ktorý si zaslúžite. Je mi ľúto, že je slabá komunikácia a spolupráca medzi SKGA a ASGS. Citlivou a trpezlivou prácou sa to dá zmeniť. Chcel by som spájať tých z Vás, ktorí máte záujem o náš seniorský golf. Mal som viaceré sedenia a som nadšený z toho, ako chcete úprimne a spontánne pomôcť. Ak by moja kandidatúra na prezidenta ASGS nebola úspešná, rád by som pracoval vo výkonnej rade ASGS a odovzdal tam moje nápady ktoré mám pre ďalšie fungovanie ASGS pripravené. Rovnako by som bol rád, keby podobne urobili aj ostatní dvaja kandidáti a zostali pracovať vo výkonnej rade, aby sme spojili svoje sily, lebo každý z nás má iné možnosti. Ide o to, aby sa voľbami členská základňa nerozdelila na tri časti, ale naopak, aby sa zomkla a aby sme spolu posunuli dobre rozbehnutý seniorský golf na Slovensku aspoň o kúsok ďalej. Verím že sa to dá.

S prianím všetkého dobrého,

Laco Smatana

 

Komentáre