Najlepšie hráčky Európy si zmerali sily s výberom USA v Solheim Cupe, ženskej variante Ryder Cupu. Po prvý krát sa tento turnaj hral v roku 1990 v Lake Noba Golf Clube v Orlande, kedy zvíťazili domáce hráčky. Američanky celkovo zvíťazili do roku 2019 desať krát. V Gleneagles v Škótsku sa však z víťazstva po šiesty krát tešil výber Európy a Európa si odniesla aj titul z USA v roku 2021. Už 18. ročník Solheim Cupu hostilo španielska Andalúzia a ihrisko Finca Cortesin. Európsky výber mal možnosť získať na domácej pôde tretí titul za sebou, čo sa doteraz v histórii tohto turnaja podarilo len americkému výberu v rokoch 1994 – 1998 a ešte aj v rokoch 2005 – 2009. Úvod turnaja to však nenaznačoval. Domáci výber prehral dopoludňajšie foursomes hladko 4:0. Dva body sa im podarilo stiahnuť v popoludňajších fourballs a po prvom dni bol stav 5:3 v prospech výberu USA. V sobotu dopoludnia skončili súboje vo foursomes nerozhodne, ale popoludňajšie fourballs sa opäť vydarili domácemu výberu a tak sa do nedeľných singlov išlo so nerozhodným skóre 8:8.
Úvod nedele patril americkému výberu, keď v prvých troch zápasoch išli Američanky do vedenia hneď po úvodnej jamke. Potom sa ale do vedenia dostal domáci výber a doťahovať museli Američanky. Súboj sa ale postupne vyrovnával. Až do poslednej jamky bojovala Linn Grant aspoň o remízu s Megan Khang, ale neuspela a USA mali prvý bod. Hneď bolo ale vyrovnané, keď si Leona Maguire poradila s Rose Zhang 4/3. Ďalší americký bod priniesla Danielle Kang, ktorá si poradila s Charley Hull 4/2. Anna Nordqvist mala po vyrovnanom úvode skvelú pasáž, keď proti Jennifer Kupcho získala tri jamky za sebou od piatej jamky. Kupcho dokázala vyrovnať na jamke číslo 14., ale skúsená Nordqvist zahrala birdie na jamke číslo 16. a keď si na jamke číslo 17. obe hráčky zapísali par, Nordqvist priniesla pre Európu ďalší bod po výsledku 2/1. Vyrovnanosť oboch výberov potvrdili ďalšie dva zápasy, ktoré sa skončili remízou. Remizovala Andrea Lee s Georgiou Hall a Cheyenne Knight s Gemmou Dryburgh. Oba tieto zápasy sa pritom vyvíjali v prospech Európy. Hall vyhrávala o dve jamky po birdie na 14-tej jamke a rovnako na tom bola aj Dryburgh. Napínavý súboj priniesol aj duel Angel Yin a Celine Boutier. Francúzka vyrovnala zápas na jamke číslo 15., ale Yin získala nasledujúce dve jamky a vyhrala 2/1.
Dôležitým pre celkový vývoj zápasu bol súboj Švédky Caroline Hedwall s Ally Ewing. Po dvanástej jamke prehrávala Hedwall o tri, ale získala jamku číslo 13. a 14. a následne vyrovnala na jamke číslo 16. Do vedenia sa dostala na predposlednej jamke a vyhrala aj poslednú a získala pre Európu 12. bod po víťazstve 2UP. Američanky mali v tom čase na svojom konte 13 bodov a k titulu im stačilo 1,5 boda z posledných troch zápasov. 13. bod im vybojovala Lilia Vu, ktorá po drvivom nástupe porazila Madelene Sagstrom hladko 4/3. Vu viedla po šiestich úvodných jamkách o päť. Na predposlednej jamke získala 13. bod pre Európu Maja Stark, ktorá si poradila s Allisen Corpuz 2/1. Európe stačila na úspešnú obhajobu titulu aj remíza a tak bolo treba získať ešte jeden bod.
O ten sa symbolicky na domácej pôde postarala Carlota Ciganda. Nelly Korda vyrovnala na jamke číslo 15. nepriaznivý stav, keď prehrávala už o tri jamky, ale na jamke číslo 16. vyhrala Ciganda a keď premenila birdie pat na predposlednej jamke, európsky výber mohol oslavovať. Ciganda vyhrala 2/1 a celkov zápas skončil remízou 14:14, keď posledný bod pre USA vybojovala Lexi Thompson, ktorá porazila Emily Pedersen 2/1. Európsky výber tak zaknihoval prvý hetrik v histórii Solheim Cupu a pokúsi sa predĺžiť víťaznú série už budúci rok v USA. Solheim Cup sa vráti späť do dvojročného cyklu v párnych rokoch, ktorý sa hral až do roku 2002. V nepárnom dvojročnom cykle sa bude hrať Ryder Cup, ktorý bol odložený v roku 2001 a následne tiež v roku 2020. Nehrajúca kapitánka domáceho výberu, Nórka Suzzann Pettersen bola s výkonom svojich hráčok veľmi spokojná a po dramatickom závere neskrývala radosť aj dojatie.
Komentáre