Tohtoročný tretí major turnaj sezóny priniesol divákom vzrušujúce divadlo. Slávny Old Course v škótskom St. Andrews bol svedkom napínavého súboja o prestížny titul. Po druhýkrát v histórii The Open sa turnaj dohrával v pondelok. Pre nepriazeň počasia v úvode turnaja museli organizátori pristúpiť k tomuto riešeniu, ale turnaju to na atraktivite neubralo. Vyrovnané výkony veľkej časti štartovného poľa držali v napätí všetkých priaznivcov golfu. Pri neúčasti obhajcu titulu, Rory McIlroya, sa najviac očakávalo od Jordana Spietha, ktorý mal na svojom konte už dve víťazstvá v major turnajoch tejto sezóny. Spieth bojoval o titul aj v St. Andrews, ale napokon mu účasť v play-off ušla len o vlások. Spieth zahral celkové skóre -14 a len o jednu ranu zaostal pred trojicou, ktorá delila prvé miesto. Spiethovi s St. Andrews nesedela hlavne predposledná jamka. Po famóznom birdie na 16. jamke, kde zrovnal skóre s vedúcou dvojicou, stratil na nasledujúcej jamke ranu a pokus o birdie na záverečnej jamke mu nevyšiel. Delil tak nakoniec štvrté miesto s Austrálčanom Jasonom Dayom. Výsledok -15 znamenal delené prvé miesto a účasť v play-off, ktoré sa na The Open hrá na štyri jamky. Zach Johnson, Marc Leishman a Louis Oosthuizen si zahrali prvú, druhú, predposlednú a poslednú jamku po piaty krát.

Sily chýbali hlavne Marcovi Leishmanovi. Hneď na prvej pridanej jamke zahral bogey, potom par a následne opäť bogey. Celkovo skončil v play-off s výsledkom +2. Louis Oosthuizen, ktorý sa do play-off dostal na poslednú chvíľu, keď premenil pat na birdie na poslednej jamke finálového kola bol Zachovi Johnsonovi rovnocenným súperom. Na druhej pridanej jamke však zahral len par, kým Johnson skóroval a toto rozhodlo. Johnson napokon zvíťazil v play-off so skóre -1, o jedinú ranu pred Oosthuizenom. Na svoje konto si tak okrem slušnej finančnej odmeny pripísal aj druhý major titul v kariére.

Mnoho hráčov nezvládlo záver turnaja, ale asi najviac sklamaný bol Dustin Johnson. Po úvodných dvoch kolách jasne dominoval a viedol s výsledkom -10. V treťom kole sa však trápil. Ukončil ho sériou troch bogey na posledných troch jamkách a keď v podobných výkonoch pokračoval aj v poslednom kole, niet sa čo diviť, že napokon obsadil delené 49. miesto. Prepadol sa aj Padraigh Harrington, ktorý má už dva tituly z The Open. V poslednom kole mu hra nešla a po bogey na poslednej jamke sa posunul zo špicu výsledkovej listiny na delené 20. miesto. Striebornú medailu pre najlepšie amatérskeho hráča si odniesol Jordan Niebrugge, ktorý delil šieste miesto. O senzáciu sa takmer postaral iný amatér Paul Dunne. Ten pred posledným kolom delil prvé miesto s priebežným skóre -12. V poslednom kole však začal zle. Dve bogey síce v prvej polovici dokázal zmazať dvoma birdie, ale v druhom kole robil chybu za chybou a nakoniec delil 30. miesto.

Komentáre