Už 43. ročník Ryder Cupu vojde do jeho novodobej histórie ako rok s najväčším skóre pre víťaza od roku 1979, kedy sa formát súťaže zastabilizoval a hrá sa o 28 bodov. Domáci americký výber potvrdil papierovú úlohu favorita a jednoznačne ovládol turnaj v pomere 19:9. Európa mala šancu poraziť USA len pri bezchybnom tímovom výkone, ale ten sme žiaľ na ihrisku Whistling Straits vo Wisconsine nevideli. V poli dokázali byť Európania domácemu výberu ako tak vyrovnaným partnerom, ale na grínoch dominovali jasne domáci hráči. Začiatok veľkého víťazstva predznamenali už úvodné foursome v piatok ráno. Európa získala len jeden bod po výbornom výkone španielskej dvojice Rahm/Garcia, ktorá porazila dvojicu Thomas/Spieth 3/1. V ostatných zápasoch dominovali domáci, pričom najväčšiu prehru utrpela dvojica McIlroy/Poulter, ktorá podľahla dvojici Cantlay/Schauffele 5/3. V popoludňajších foruball Európa nevyhrala ani raz. Američania si pripísali dve výhry a dva zápasy skončili remízou. Najväčšiu prehru opäť zaznamenala dvojica McIlroy/Poulter, ktorú domáci English/Finau vyprevadili z ihriska so skóre 4/3. Po úvodnom dni tak domáci viedli 6:2.

V sobotu sa prakticky všetko zopakovalo. Padraig Harrington, kapitán európskeho tímu nenasadil na ranné foursome McIlroya a Poultera, ale Európe priniesli bod len Španieli Garcia/Rahm, ktorí porazili dvojicu Koepka/Berger 3/1. Španieli otočili nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas, keď prehrali prvé tri jamky. Zvrat mohli priniesť popoludňajšie fourball, ak by ich Európa všetky vyhrala, ale nestalo sa tak. Opäť bodovali Španieli a dvojicu Finau/English prakticky sám porazil Shane Lowry posledným patom, lebo Tyrrell Hatton mu počas celého zápasu veľmi nepomohol. Po dvoch dňoch viedli domáci jednoznačne 11:5 a nedeľné single boli už len otázkou celkového skóre. Európa by musela na obhajobu titulu získať deväť z dvanástich zápasov, čo však pri tom, ako domáci hrali, bolo nereálne.

Paradoxne v nedeľu zabodovali hráči, ktorí doteraz na turnaji ani raz nevyhrali. Hneď úvodný zápas vyhral McIlroy, ktorý porazil Schauffeleho 3/2. Patrick Cantaly však v zápase číslo porazil Lowryho 4/2 a prekvapivo hladko si poradil Scottie Scheffler so svetovou jednotkou Jonom Rahmom 4/3. Aj Garcia odišiel v nedeľu s porážkou, keď bol nad jeho sily DeChambeau 3/2. Garcia sa pritom v sobotu zapísal do histórie tohto turnaja, ako hráč s najväčším počtom víťazstiev, keď ich má na svojom konte zo všetkých štartov na Ryder Cupe už 25. To už vyhrávali domáci 14:6 a k definitíve víťazstva v Ryder Cupe im chýbalo už len pol bodu. Ten priniesol Collin Morikawa, ktorý remizoval s Viktorom Hovlandom. Obaja hrali v Ryder Cupe po prvýkrát, ale obaja podali skvelý výkon. Následne sa turnaj už len dohrával. Dustin Johnson vyhral nad Paulom Caseym 1UP a zvíťazil vo všetkých piatich zápasoch tohto ročníka, čo sa doteraz žiadnemu hráčovi USA nepodarilo. Koepka porazil Wiesbergera 2/1. Druhé víťazstvo v singloch pre Európu priniesol Ian Poulter, ktorý ešte v singloch na Ryder Cupe neprehral. Tretie víťazstvo vybojoval Lee Westwood. Tyrrell Hatton nestačil na Justina Thomasa 4/3 a Matt Fitzpatrick ani pri svojom druhom štarte na tomto podujatí neokúsil chuť víťazstva, keď prehral na poslednej jamke s Danielom Bergerom. Zápas Spieth/Fleetwood sa skončil nerozhodne. USA potvrdili svoju dominanciu a zloženie tohto výberu sa asi o dva roky, kedy bude Ryder Cup hostiť talianske Miláno, veľmi nezmení. Kapitán Steve Stricker dokázal skvele skombinovať dvojice a domácom tíme každý hráč okúsil pocit víťazstva. Európa bude musieť urobiť veľa, aby bola americkému výberu čo najlepším súperom.

Komentáre