Nemecký golfový profesionál Martin Kaymer sa v tejto sezóne preslávil veľkolepým víťazstvom na americkom grandslamovom turnaji US Open. Vyhrať US Open o rozdiel deväť úderov sa v minulosti podarilo dosiahnuť iba raz, a to Tigerovi Woodsovi v roku 2000. Čo je však ešte vzácnejšie, je fakt, že svoj triumf dosiahol štýlom "štart-cieľ". V priebehu posledných sto rokov sa podobným výkonom mohlo pochváliť len osem golfistov a do tohto elitného klubu sa Kaymer zapísal. Čo dopomohlo piatemu najlepšiemu hráčovi sveta dosiahnuť taký úspech?

Kaymer nie je na grandslamových turnajoch žiadnym nováčikom. Od roku 2007 sa mladému hráčovi podarilo ukoristiť niekoľko významných výhier – PGA Championship v 2010, pred mesiacom v TPC Sawgrass a najnovšie US Open. Pri pohľade na jeho počet odohratých udalostí je možné pozorovať výrazné zlepšenie. Aj napriek tomu, že ubehla iba polovica sezóny, Kaymerov počet odohratých turnajov (12) prevyšuje počty z minulých rokov, iba s výnimkou toho posledného (17). Viacej skúseností a úspechov preto prirodzene pozitívne vplýva na golfistove aktuálne výsledky.
Mesiac pred začiatkom US Open sa Kaymer dočkal prvého víťazstva sezóny na turnaji The Players Championship. V tomto prípade nebola jeho cesta za triumfom celkom hladká, Nemec sa na trávniku v TPC Sawgrass na Floride postaral o dramatický priebeh. Hráči sa totiž kvôli nepriazni počasia dočkali aj prerušenia hry na celých 90 minút a to negatívne ovplynilo Kaymerove výkony – skoro stratil svoj náskok, no napokon to dotiahol do víťazného konca. Triumf bol pre neho veľmi dôležitý, čo priznal aj počas rozhovoru ihneď po výhre a celé dianie okomentoval vetou „Bol to skvelý deň pre nás všetkých“.

Štrnáste svetové prvenstvo ukončilo Kaymerovu sériu podujatí bez úspechu, pred TPC sa naposledy tešil zo zisku cenného kovu na podujatí Nedbank Challenge v Južnej Afrike v závere roka 2012. Je potrebné pripomenúť si, že nemecký golfista bol ešte vo februári 2011 svetovou jednotkou a zjavne sa na Floride iba rozbiehal. To potvrdil na US Open, kde triumf dosiahol spomínaným rozdielom deviatich úderov, ktorým sa zapísal do histórie tohto športu. Samotný Kaymer v minulosti naznačil, že neustále zlepšovanie nie je pre neho cieľom, ale životným štýlom – v posledných týždňoch ukázal, že sa týmto pravidlom naozaj riadi. Víťazstvo na významnom podujatí podľa jeho vlastných slov očakával: „Viete, nechcem znieť namyslene alebo arogantne, no vedel som, že k tomu napokon dôjde.“
Náročné bolo podľa neho hlavne posledné kolo, v ktorom bol pod veľkým psychickým tlakom, no napokon sa s ním dokázal vyrovnať a odhodlal sa k agresívnejšej hre, čo prinieslo pozitívne výsledky.

Jeho výkonu vzdali hold aj spoluhráči z prvej päťky v rebríčku, svetová dvojka Henrik Stenson na otázku, do akej miery sa môže Kaymer ešte zlepšiť, odpovedala: „Nemyslím si, že by sa ešte vôbec potreboval zlepšovať, alebo áno?“ Rodák z Düsseldorfu je vo veku 29 rokov vo veľmi dobrej forme, na US Open získal finančnú prémiu v hodnote 1 620 000 amerických dolárov a zdá sa, že jeho nevýrazné výsledky z úvodu tohtoročnej sezóny sú už dávno zabudnutou minulosťou. Jeho konkurenti veria, že sa z neho stal komplexnejší hráča a ak bude pokračovať vo takomto tempe ďalej, môže sa vrátiť na post svetovej jednotky a v domácom Nemecku môže prekonať legendárneho krajana Bernharda Langera. Svoje kvality môže už tento týždeň potvrdiť na slávnom The Open.

Komentáre