Agentúra ZAGOKA
Ak Vás doteraz znepokojovalo božské ticho na golfovom ihrisku, prerušované len občasnými výkrikmi „Yes“, „Fore“ a rôznymi vulgarizmami, svitá Vám na lepšie časy. Len týždeň po skončení turnaja Italian Open požiadala talianska golfová asociácia EGA o výnimku z pravidiel pri konaní budúcoročného domáceho Open, jedného z turnajov European Golf Tour.
Žiada v nej, aby sprievodný personál a organizačná služba v jednotlivých kolách tohto turnaja mohli používať pri odpale hráča alebo pri patovaní na gríne miesto tabuľky s nápisom QUITE (Ticho), ktorou sa diváci nabádajú na zachovanie ticha pri hre hráča, tabuľky s nápisom SCANDERE (Skandovať) alebo APLAUSO (Tlieskať). Na základe týchto pokynov by diváci mohli hlasnými výkrikmi, trúbením na trúbky a tlieskaním povzbudzovať hráčov k ešte lepším výkonom. Bubny, trubky, petardy, rapkáče a bengálske ohne by boli povolenou súčasťou výstroja každého diváka spolu so šálmi, klubovými tričkami a inými symbolmi znázorňujúcimi obľúbeného hráča. FIG (Federazione Italiana Golf) sa touto výnimkou snaží zatraktívniť svoj turnaj, zmodernizovať ho, prilákať väčší počet sponzorov a v neposlednom rade prispôsobiť turnaj príslovečnému južanskému temperamentu.

Okolo grínu 18. jamky ihriska Royal Park I Roveri neďaleko Turína, kde sa bude BMW Italian Open opäť hrať v roku 2013, postavia organizátori kruhovú tribúnu, aby diváci mohli hráčom robiť „mexické vlny“. Tretiu ranu na grín tejto päťparovej jamky dlhej 540 metrov tak budú hráči hrať ponad 30 metrov vysokú prekážku. Francesco Molinari, šampión roku 2006, po dlhých 26. rokoch konečne domáci víťaz Italia Open a domáca golfová ikona, túto skutočnosť okomentoval veľmi stroho: „Tretiu ranu budem hrať wedžom.“ FIG zabezpečila pre všetky sedadlá tejto tribúny, ktoré budú otočené chrbtom k odpalisku poslednej jamky, ochranné prilby v národných farbách.

EGA sa k celej situácii ešte nevyjadrila, ale organizátori turnaja sú rozhodnutí, v prípade zamietavého stanoviska výkonného výboru, zapracovať všetky spomenuté požiadavky do miestnych pravidiel. Luca di Aplaudini, šéf petičného výboru za zmeny v turnaji pre Gazetta de la Sport povedal: „Teším sa na tento turnaj. Konečne to bude skutočné Italian Open.“ Práve di Aplaudini bol veľmi zarmútený skutočnosťou, že z požiadaviek, ktoré zaslala FIG na EGA bola okamžite vyškrtnutá možnosť používania dymovníc na ihrisku. „S dymovnicami by to bol ešte lepší turnaj, ale všetko naraz nejde,“ poznamenal di Aplaudini. O rozhodnutí EGA bude agentúra ZAGOKA promptne informovať.

Komentáre