V nedeľu sa skončili súboje 41. ročníka Ryder Cupu, ktorý tentokrát hostilo ihrisko Hazeltine National Golf Club v štáte Minnesota. Ostro sledovaný súboj ponúkol skutočne to najlepšie, čo je možné v súčasnom golfe vidieť. Atmosféra bola vynikajúca, aj keď miestami sa domáci diváci opäť správali nešportovo, ale na to si už európsky výber za posledné roky zvykol. Kapitán Európy Darren Clarke mal vo svojom výbere až šesť nováčikov a táto skutočnosť napokon rozhodovala v prospech domácich. Davis Love III. ako kapitán amerického výberu urobil skutočne všetko pre to, aby turnajová trofej zostala po ôsmych rokoch na americkej pôde. Už úvodný program neveštil pre Európu nič dobré. V piatkových foursomes prehral výber starého kontinentu všetky štyri zápasy. V popoludňajších fourball sa však Európania zmobilizovali a znížili skóre na 5:3. V druhom hracom dni dopoludnia pri foursomes znížili náskok USA o ďalší bod. Popoludňajšie fourball však opäť priniesli dominanciu domáceho výberu a do nedeľného finále išli Američania s náskokom troch bodov za stavu 9½:6½. Po úvodnom programe dal Darren Clarke dohromady dvojicu McIlroy/Pieters, ktorá jediná získavala body pre Európu. Výborne si počínala aj španielska dvojica Garcia/Cabrera-Bello. Vo veľmi slabej forme zastihol Ryder Cup predovšetkým Dannyho Willetta a tiež Martina Kaymera. Američania dokázali vždy kontrovať a najviac vynikal Patrick Reed, ktorý pumpoval emócie aj do divákov.

V nedeľnom finále to bol práve on a Rory McIlroy, ktorí otvorili tretí hrací deň. Ich súboj bol obdivuhodný a vyrovnaný duel rozhodol ho až záver. Reed viedol o jednu jamku, keď na 16. získal druhú a bolo jasné, že zápas neprehrá. McIlroy na 17. znížil, ale posledná jamka skončila remízou a to znamenalo víťazstvo Reeda a dôležitý bod pre USA. Henrik Stenson už tesne predtým vyhral svoj duel s Jordanom Spiethom 3/2. Nováčik Thomas Pieters rovnako porazil J.B.Holmesa, hoci hneď v úvode stratil dve jamky. Nedarilo sa Justinovi Roseovi. Hoci mal mnoho možností na zisk jamky, nepremieňal paty a Rickie Fowler nad ním vyhral 1UP. To bola určite strata s ktorou sa nepočítalo. Španiel Cabrera-Bello nedal šancu Jimmymu Walkerovi a porazil ho tiež 3/2. Absolútne vyrovnaný súboj končiaci spravodlivou remízou predviedol Phil Mickelson a Sergio Garcia. Obaja hrali výborne a skvele si počínali hlavne na grínoch.

V druhej časti singlov bolo nasadenie kapitánov priaznivejšie pre USA. Len Lee Westwood a Martin Kaymer sa moholi pochváliť bohatými skúsenosťami z bojov o Ryder Cup. Pre ostatných to bola premiéra a tak to aj napokon dopadlo. Westwood sratil svoj náskok dvoch jamiek v samotnom závere, keď Ryan Moore vyhral tri posledné jamky a definitívne tak jeho výhra rozhodla o zisku Ryder Cupu pre USA. Moore vyhral 1UP. Snedeker porazil Sullivana 3/1, Dustin Johnson Chrisa Wooda 1UP, Brook Koepka vyprevadil Willetta 5/4 a Zach Johnson mladého Fitzpatricka 4/3. V čase keď už bolo všetko rozhodnuté sa prebral Martin Kaymer a jeho zápas s Mattom Kucharom ukončil Ryder Cup 2016. Kaymer vyhral 1UP a stanovil tak konečné skóre 17:11 v prospech USA. Darren Clarke už len mohol športovo pogratulovať svojmu náprotivku. Európa neprekvapila, ale bojovala až do samotného konca. O dva roky vo Francúzsku bude môcť všetko Američanom vrátiť.

Komentáre