Európsky tím potvrdil papierové predpoklady favorita a súboji o Ryder Cup už tretí krát za sebou dominoval nad tímom USA. Ihrisko v škótskom Gleneagles bolo svedkom jednoznačného víťazstva domáceho výberu, hoci úvodný deň takéto niečo nenaznačoval. Dopoludňajšie fourballs úvodného dňa totiž Európania príliš nezvládli. Garcia a McIlroy prehrali svoj zápas na poslednej jamke s dvojicou Bradley/Mickelson a Thomas Björn s Martinom Kaymerom stratili pol bodu tiež na poslednej jamke. Jediné víťazstvo získala dvojica Rose/Stenson, ktorá hladko porazila Watsona so Simpsonom 5/4. Popoludňajšie foursomes už vyzneli pre domáci výber lepšie, Európa zvíťazila v troch zápasoch a jeden sa skončil remízou a po prvom dni bolo skóre 5:3 v prospech obhajcov titulu. V sobotu dopoludnia hrali Európania opäť horšie, ale popoludní zopakovali výkon z prvého dňa a pred nedeľnými singlami viedli 10:6.

Úvodné single nedeľného finále vyznievali v prospech amerického tímu a k európskemu útoku zavelil Rory McIlroy. V úvode zápasu dokonale "vygumoval" Rickieho Fowlera a viedol po šiestich jamkách o päť jamiek. Napokon pohodlne zvíťazil 5/4 a získal prvý bod pre Európu. Henrik Stenson sa doťahoval s Patrickom Reedom, ale nakoniec prehral na poslednej jamke. Tomu ale predchádzal fantastický zápas Graema McDowella. Ten dokázal otočiť nepriaznivý stav zápasu s Jordanom Spiethom, keď po deviatich jamkách prehrával o tri, ale nasledovala šnúra štyroch víťazných jamiek a napokon aj bod za víťazstvo 2/1. Tretí bod pre Európu vybojoval Martin Kaymerm ktorý porazil Bubba Watsona 4/2 a pol bodu pridal Justin Rose, ktorý na poslednej jamke vyrovnal zápas s Hunterom Mahanom. V tom čase bol stav zápasu 13,5:9,5 a Európa potrebovala na úspešnú obhajobu titulu získať aspoň pol bodu.

Všetko zariadil Jamie Donaldson. Pri svojom debute v Ryder Cupe rodák z Walesu bravúrne zvládol zápas s Keaganom Bradleym a vďaka víťazstvu 4/3 stanovil priebežné skóre na 14,5:9,5, čo znamenalo víťazstvo Európy. Aj keď už bolo rozhodnuté, zostávajúce zápasy sa dohrali a stanovili konečné skóre 16,5:11,5. Po dvoch tesných víťazstvá v predchádzajúcich ročníkoch sa tak zrodil rovnaký výsledok ako 2008, kedy v Kentucky zvíťazil naposledy americký tím.

Komentáre