Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

European Tour si z Ománu odskočila na turnaj Qatar Masters, ktorý hostilo ihrisko Education City GC v Dohe. Turnaj bol veľmi vyrovnaný a na vrchole výsledkovej listiny sa neustále menili mená. Jediným hráčom, ktorého ste však mohli vidieť v popredí turnaja počas všetkých štyroch dní bol Španiel Jorge Campillo. Po prvom kole delil tretie miesto, keď zapísal skóre 66 rán (-5) a lepším bol len Holanďan Joost Luiten so skóre 65 a Dán Nicolai Højgaard, ktorý zahral 64 rán. V druhom kole si Campillo svoj výsledok zopakoval a dostal sa do vedenie v turnaji. Højgaard sa začal vo výsledkovej listine prepadávať. Po výbornom prvom kole už nedokázal dostať svoje skóre pod hranicu 70 rán a nakoniec obsadil v turnaji delené 53. miesto so skóre -2. Luiten stratil svoje šance na titul v treťom kole, keď zahral 75 rán (+4) a v poslednom kole sa síce zlepšil, ale nedosiahol ani na TOP20 turnaja. Tretie kolo zahral výborne Škót David Drysdale, ktorý zapísal skóre 64 rán (-7) a dostal sa na druhé miesto. Dvojica Campillo a Drysdale na koniec obstarala súboj o turnajový titul vo finálovom kole. Po bogey na jamke číslo 15. spadol Drysdale na skóre -13 a Španiel mal pohodlný náskok troch rán a zdalo sa, že má titul „vo vrecku“. Zaváhal však na jamke číslo 16. a dve rany stratil na predposlednej jamke, čím vyrovnal skóre svojho škótskeho protihráča.

Posledná jamka nepriniesla zmenu výsledku a tak o víťazovi muselo rozhodnúť play-off. V ňom si Drysdale a Campillo zopakovali poslednú jamku až päť krát. Najskôr obaja dvakrát zahrali birdie. Potom nasledoval dvakrát par jamky a rozhodnutie priniesol až piaty pokus. Drysdale dokázal opäť zahrať par jamky, ale Campillo premenil birdie pat a stal sa víťazom turnaja. Pripísal si na svoje konto druhý turnajový titul z okruhu European Tour. Na delenom treťom mieste skončila trojica severských hráčov so skóre -12. Všetci traja pritom mohli pomýšľať minimálne na účasť v play-off. Švéd Niklas Lemke zahral osem birdie a dostal sa na skóre -14, ale chyboval na jamke číslo 15. a 17. Fín Kalle Samooja stratil ranu rovnako na jamke číslo 15. a na posledných troch jamkách už nedokázal skórovať. Dán Jeff Winther bol dokonca na skóre -15 po prvej časti finálového kola, ale v druhej polovici ani raz neskóroval a stratil tri rany. O Obhajobu titulu sa snažil Justin Harding, ale len v druhom kole sa dostal pod hranicu 70 rán a takýto výkon nemohol stačiť. Harding nakoniec delil 28 miesto so skóre -6.

Komentáre