Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Turnajový program DP World Tour pokračoval v Južnej Afrike turnajom Investec South African Open Championship, ktorý hostilo ihrisko Blair Atholl Golf & Equestrian Estate pri Johannesburgu. Domáce Open malo napokon aj domáceho víťaza. Rovnako ako minulý týždeň, aj teraz sa z titulu tešil Dean Burmester, hoci na jeho výhru by po úvodných dvoch kolách stavil málokto. V úvodnom kole Burmester nepokoril hranicu 70 rán a zahral dve rany pod par. V druhom kole prišlo miesto zlepšenia zhoršenie. Burmester zahral 74 rán (+2) a celkovo mal na svojom konte skóre par ihriska. To bola presne hranica cutu a Burmester tak mohol pokračovať v turnaji. V sobotnom kole predviedol skvelý výkon a zapísal skóre 65 rán (-7). Na čelo turnaja, kde bola dvojica domácich mladíkov, Ryan Van Velzen a Jayden Schaper, strácal len dve rany. Vo finálovom kole pokračoval Burmester v dobrom výkone a postupne sa dostal do jasného vedenia, aj vďaka tomu, že jeho protivníkom sa nedarilo. Hlavne vedúca dvojica sa veľmi trápila.

Burmester sa síce nevyhol chybám, ale po dvoch birdie za sebou na jamke číslo 16. a 17. sa definitívne odtrhol v čele turnaja. Jeho celkové skóre -11 mu napokon zaručilo ďalší turnajový titul, štvrtý na okruhu DP World Tour a druhý za sebou. Van Velzen dokázal skórovať na poslednej jamke a dostal sa tak na skóre -8, rovnako ako Talian Renato Paratore a Švéd Jesper Svensson. Všetci traja si podelili druhé miesto. Schaper zahral o ranu horšie skóre a delil piate miesto spolu s krajanom Louisom De jagerom, Talianom Manasserom, Francúzom Lacroixom a Španielom Del Reyom. Ďalší domáci hráč Thriston Lawrence a Talian Francesco Laporta uzatvorili poradie v TOP10 turnaja, keď si podelili desiate miesto so skóre -6. Burmester je účastníkom LIV Golf Tour a úvodné dva tituly v sezóne by ho mohli dostať vysoko v rebríčku DP World Tour pre novú sezónu, takže bude určite čakať, aká forma spolupráce sa začne medzi LIV Golf a DP World Tour od roku 2024

Komentáre