Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Reštartu súťaže po obmedzeniach spôsobených koronavírusom si konečne užili aj v Európe. Prvým turnajom po dlhej pauze sa stal Austrian Open, ktorý hostilo ihrisko Diamond CC neďaleko Viedne. Možnosť zahrať si opäť súťažný golf si nenechalo ujsť mnoho zvučných mien European Tour aj napriek faktu, že turnaj bol spoločný aj s Challenge Tour. V štartovnom poli sa objavil Miguel Angel Jimenéz, Thomas Detry, Joost Luiten, Marcel Siem a mnoho ďalších. Nechýbali ani českí profesionáli. Kým Stanislav Matúš si turnaj užil len dva dni, Ondrej Lieser posunul historický zápis českého profesionálneho mužského golfu zasa o niečo vyššie. Po štyroch dňoch zahral ihrisko v pare a nakoniec delil 44. miesto, čo je doteraz najlepšie umiestnenie českého hráča na okruhu European Tour. Domáce farby najlepšie hájil Lukas Nemecz, ktorý zapísal skóre -2 a obsadil delené 34. miesto.

Súboj o titul sa nakoniec stal záležitosťou troch hráčov. Holanďan Wil Besseling pokazil tretie kolo, keď zahral 74 rán, ale v poslednom kole sa zlepšil a zapísal celkové skóre -11. To ho dostalo na tretie miesto turnaja. O ranu lepšie zahral Nemec Marcel Schneider, ktorý podal vyrovnaný výkon. V každom kole zapísal skóre 69 rán, čo bolo v konečnom súčte skóre -12 a druhé miesto. Z víťazstva sa v Rakúsku tešil Škót Marc Warren. Ten vstúpil do turnaja výborným výsledkom 66 rán (-6) v prvom kole a hoci počas víkendu nedokázal dostať svoje skóre pod hranicu 70 rán, zvíťazil o jednu ranu s celkovým skóre -13. Do TOP10 turnaja sa prepracoval aj veterán Jimenéz, ktorý v početnej skupine delil 8. miesto so skóre -8. V turnaji sa objavili a traja domáci amatéri, ale ani jeden z nich sa do víkendových kôl neprebojoval.

Komentáre