Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Hneď po finálovom turnaji v Dubaji sa naplno rozbehol nový ročník najvyššej európske túry. European Tour sa však premenovala na DP World Tour a svoj debut pod novým menom si pripravila v Južnej Afrike turnajom Joburg Open, ktorý hostilo ihrisko Randpark GC v Johanesburgu. Žiaľ hneď prvé podujatie nového ročníka poznačila nepriazeň počasia a pandémia koronavírusu. Turnaj bol po dvoch kolách ukončený. Druhé kolo sa pre nepriazeň počasia dohrávalo až v sobotu a nová mutácia koronavírusu a s ňou spojené reštrikcie prinútili organizátorov skrátiť turnaj na dve kolá. DP World Tour mal odštartovať trojicou turnajov v Južnej Afrike, ale nakoniec z toho budú len tieto dve kolá. South Africa Open sa budúci týždeň stane len súčasťou nižšej Sunshine Tour a turnaj Alfred Dunhill Championship organizátori zrušili. DP World Tour si určite pri svojej premiére takýto štart nepredstavovala. Z titulu na jej úvodnom podujatí sa tak tešil domáci Thriston Lawrence, ktorý mal po dvoch kolách na svojom konte skóre -12. Až štyri rany na neho strácal jeho krajan Zander Lombard na druhom mieste. Dvojica Ashley Chesters a Shaun Norris si podelila tretie miesto so skóre -7.

Niekoľko hráčov už začalo v sobotu aj tretie kolo, ale počasie ho prerušilo a výsledky boli anulované. Bol medzi nimi aj Ondřej Lieser, ktorý by prešiel cutom, pretože za dve odohrané kolá mal na svojom konte skóre -1 a skončil na delenom 32. mieste. Cut by sa zastavil na skóre +1 a keďže sa v turnaji odohrali len dve kolá, finančne na prázdno neodišiel nikto. Hráči od deleného 71 miesta si odniesli z Johanesburgu 961,94 EUR, aj vrátane tých, ktorí z turnaja odstúpili alebo sa z neho odhlásili. DP World Tour si tak dá teraz pauzu až do 20. januára, kedy by sa mal v Spojených Arabských Emirátoch uskutočniť turnaj Abu Dhabi HSBC Championship. Trojica Lawrence, Lombard a Chesters si svojim umiestnením v turnaji zároveň vybojovala miestenku na 150. ročník The Open, z čoho mali samozrejme všetci traja veľkú radosť. Kým Lawrence bude mať na The Open premiéru, pre Lombarda to už bude štvrté vystúpenie na tomto slávnom turnaji. Chester si zahrá The Open po tretí krát, ale po prvý krát ako profesionál.

 

foto: www.europeantour.com

Komentáre