Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Turnaj Valspar Championship získava čoraz viac na popularite v rámci okruhu PGA Tour. Aj v tomto roku bola štartovný listina nabitá zvučnými menami americkej túry a vyrovnaný turnaj mohla rozhodnúť  akákoľvek maličkosť. Minulý rok sa z titulu na ihrisku V Palm Harbor na Floride tešil Angličan Paul Casey a aj v tomto roku patril k jedným z favoritov turnaja. Po úvodnom slabšom kole, keď zahral len 70 rán (-1) sa Casey prezentoval skvelým výkonom v druhom kole a výsledok 66 rán     (-5) ho dostal do popredia turnaja. V treťom kole sa opäť dostal pod hranicu 70 rán a jeho skóre 68 rán (-3) znamenalo priebežné vedenie v turnaji. Len jednu ranu za ním však bol Dustin Johnson. DJ však nemal v nedeľu svoj deň. Nedokázal ani raz skórovať a zapísal si trikrát bogey, čo ho odsunulo na konečné delené šieste miesto so skóre -5. Ďalším adeptom na titul bol Louis Oosthuizen. Ten sa dostal až na skóre -8, ale chyba na jamke číslo 16. ho odsunula na delené druhé miesto so skóre -7. Spolu s ním túto pozíciu delil Jason Kokrak. Ten sa sem dostal po bogey na poslednej jamke.

Kokrak bol aj tak so svojim vystúpením na turnaji spokojný. V treťom kole sa mu podarilo zahrať hole-in-one na jamke číslo 15. Všetko mal vo svojich rukách napokon Paul Casey. Po bogey na predposlednej jamke stratil vedenie v turnaji, ale po Kokrakovej chybe mu stačilo na poslednej jamke zahrať par, aby úspešne obhájil titul a to aj dokázal, hoci si pri tom určite trošku zabrnkal na nervy. Svoju prvú ranu z odpaliska poslal totiž do bankru, ale odtiaľ sa dokázal dostať na grín a zahral dva paty. Delené štvrté miesto patrilo dvojici Buba Watson a Sungjae Im s rovnakým skóre -6. Dobre mal rozohraný turnaj aj Luke Donald, ale v nedeľnom kole stratil dve rany a klesol na delené deviate miesto. Umiestnenie v TOP20 turnaja si vybojoval Rory Sabbatini. Ten so skóre -2 delil 18. miesto. Sabbatinimu nevyšlo opäť tretie kolo, keď zahral dve rany nad par ihriska. Po dvoch dňoch sa musel s turnajom prekvapivo rozlúčiť mimo iných aj Jason Day, od ktorého sa určite očakávala účasť vo víkendových kolách. Tie si neužil ani Patrick Reed, ktorý za úvodné dva dni nazbieral skóre +10.

Komentáre