Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Po vianočnej prestávke začala PGA Tour napĺňať svoj program roku 2019 turnajom Sentry Tournament of Champions, ktorý sa hral na Havaji. Turnaja sa zúčastnilo 33 hráčov, víťazov z minuloročnej sezóny, ktorý si ho mohli užiť celé štyri dni, nakoľko v turnaji nebol cut. Turnajový titul si napokon vybojoval Xander Schauffele, ktorý vo finálovom kole predviedol výborný výkon a predral sa na čelo výsledkovej listiny. Schauffele mal slabší vstup do turnaja, keď zahral v prvom kole 72 rán (-1). Postupne sa zlepšoval a do nedeľného kola vstupoval z priebežnej štvrtej pozície. Bogey na úvodnej jamke ho nerozladilo a Schauffele sa možno práve vďaka nemu naštartoval k skvelému výkonu. Po štyroch birdie zakončil prvú polovicu finálového kola eaglom. V druhej časti nechyboval a rovnako zahral eagle a štyri birdie. Zapísal skóre 62 rán (-11) a celkovo sa dostal na skóre -23 o ranu pred Garyho Woodlanda, ktorý bol priebežným lídrom turnaja. Woodland si mohol vynútiť aspoň play-off, ale potreboval skórovať na poslednej jamke, čo sa mu nepodarilo. S celkovým skóre -22 sa musel uspokojiť len s druhým miestom.

Štyri rany za ním skončil na treťom mieste Justin Thomas. Aj ten začal nedeľné kolo chybou na prvej jamke, ale to bola jediná chyba jeho finálového dňa. Pridal ešte deväť birdie a zapísal skóre -8 v poslednom kole. Štvrté miesto si na Havaji podelila trojica Dustin Johnson, Marc Leishman a Rory McIlroy, všetci so skóre -15. DJ obhajoval na turnaji titul z minulého roku, ale šance na úspešnú obhajobu „pochoval“ po výkone v druhom kole, keď zahral 74 rán (+1) a táto strata sa pri výborne hrajúcich protihráčoch doťahovala len veľmi ťažko. Vyššie ambície mal aj McIlroy, ktorý vstupoval do posledného kola z druhej priečky, ale v nedeľu len dvakrát skóroval a zahral jedno birdie, čo nemohlo na lepšie umiestnenie stačiť. 30 hráčov turnaja dokázalo ihrisko počas štyroch kôl pokoriť. Bubba Watson na 31. mieste zahral turnaj v pare ihriska. Posledné delené 32. miesto si odniesli jediní dvaja hráči v červených číslach. Japonec Satoshi Kodaira a Američan Michael Kim zapísali skóre +4.

Komentáre