Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Európska ženská najvyššia súťaž pokračovala turnajom KPMG Women´s Irish Open. Na ihrisko Dromoland Castle bude mať určite pekné spomienky česká profesionálka Klára Spilková. Tá sa hneď v úvodnom kole dostala do popredia výsledkovej listiny, keď zahrala 66 rán (-6) a delila druhé miesto, keď ju o jednu ranu predbehla len Švédka Lina Boqvist. Tej sa v ďalšom priebehu turnaja nepodarilo napodobniť výkon z prvého kola a postupne klesala vo výsledkovej listine, až napokon skončila so skóre -6 na delenom 26. mieste. Spilková sa po druhom kole dostala do vedenia v turnaji a to stratila v sobotu, keď ju o jednu ranu predstihla Fínka Wikstrom a Dánka Nicole Broch Estrup. Obe Severanky sa stali napokon je súperkami aj v hre o titul. Obe zahrali vo finálovom kole zhodné skóre 68 rán (-4) a Spilkovej sa podarilo manko jednej rany vyrovnať vďaka výsledku 67 rán (-5) v poslednom kole.

O titule tak muselo rozhodnúť play-off. Toho sa Spilková nezľakla a hneď na prvej pridanej jamke rozhodla o svojom víťazstve. Zopakovala totiž birdie na jamke číslo 18., čo sa jej súperkám nepodarilo. Mohla sa tak tešiť zo svojho druhého titulu na Ladies European Tour. Vrchol výsledkovej listiny bol v Írsku veľmi vyrovnaný. Za triom na delenom prvom mieste bola len o jednu ranu štvorica hráčok so skóre -13, ktorá si napokon podelila štvrté miesto. Okrem Angličanky Annabel Dimmock, Rakúšanky Christine Wolf a Dánky Smilla Tarning Soenderby tu bola aj domáca hráčka Leona Maguire. V TOP10 skončila ešte trojica hráčok so skóre -12 Škótka Laura Beveridge, Angličanka Gabriella Cowley a Španielka Carmen Alonso. V Írsku prešla cutom ešte ďalšia česká profesionálka Tereza Melecká, ktorá napokon so skóre +3 delila 61. miesto.

Komentáre