Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

European Tour pokračovala vo svojom programe turnajom Open de Portugal, ktorý sa hral v tieni slávneho US Open. Turnaj sprevádzala nepriazeň počasia a tretie kolo sa napokon dohrávalo až v nedeľu dopoludnia. Nakoniec sa však podarilo odohrať celý turnaj v naplánovanom čase a v nedeľu večer sme mohli po dramatickom závere spoznať jeho víťaza. Usporiadateľom a fanúšikom svitala nádej, že titul zostane doma. Vitor Lopes totiž vkročil do turnaja výborným výsledkom 65 rán (-7) a nerozhodilo ho ani prerušenie a v nedeľu dohral svoje kolo so skóre 67 rán (-5) a celkovo mal na svojom konte skóre -13, čo znamenalo priebežné vedenie v turnaji. Hneď za ním bola dvojica Pep Angles zo Španielska a Juhoafričan Garrick Higgo. Lopes však nezvládol posledné kolo. V prvej polovici síce dvakrát skóroval, ale pripísal si aj tri bogey. Prišiel o vedenie v turnaji a nedarilo sa mu ani v druhej polovici. Zaskóroval až na jamke číslo 14. ale hneď na ďalšej jamke zahral double bogey.

Nakoniec zakončil kolo v pare ihriska, ale skóre -13 mu na domáci titul nemohlo stačiť. Delil len siedme miesto spolu s Angličanom Thomsonom. Lopes bol jediným hráčom z TOP15 turnaja, ktorý nezahral posledné kolo pod par ihriska. Súboj o titul tak obstarala dvojica Angles a Higgo. Španiel mal výborný záver kola, keď zapísal tri birdie na posledných troch jamkách. Dostal sa na skóre -18. To mal na svojom konte aj Higgo, ale aj jemu sa podarilo premeniť pat na birdie na poslednom gríne a to mu stačilo na celkové skóre -19 a najtesnejší náskok. Higgo sa tak v Portugalsku tešil zo svojho prvého titulu na okruhu European Tour. Tretie miesto so skóre -15 si vybojovala dvojica Coetzee a Wilson. O ranu viac zahrala dvojica Dantorp a Pigem na delenom piatom mieste.

 

foto: www.europeantour.com

Komentáre