Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Finálovú sériu tohto ročníka European Tour odštartoval turnaj Turkish Airlines Open, ktorý hostilo ihrisko The Montgomerie Maxx Royal v tureckom Beleku. Turnaj bol veľmi vyrovnaný počas všetkých štyroch dní  a napokon sa o jeho víťazovi muselo rozhodnúť až v play-off, ktoré malo na svojom začiatku až šesťčlenné zoskupenie.  Z veľkých favoritov turnaja sa však do tejto skupiny neprebojoval nikto. Obhajca titulu Justin Rose, ktorý v Turecku triumfoval v posledných dvoch rokoch a očakával sa jeho víťazný hetrik, pokazil tretie kolo, keď zahral 73 rán (+1) a sľubne rozbehnutý turnaj sa pre neho prakticky skončil. Rose v poslednom kole zahral 68 rán )-4) a s celkovým skóre -13 delil 21. miesto. Veľké očakávania mal v Turecku aj Američan Patrick Reed. Po tom, čo v úvodnom kole zahral len jednu ranu pod par, nasledovali dve výborné kolá so zhodným skóre 65 rán (-7) a dostal sa do popredia výsledkovej listiny. Turnaj však skončil tak ako ho začal. V poslednom kole zahral zasa len jednu ranu pod par ihriska a prepadol sa o osem miest na delené 10. miesto s celkovým skóre -16. Na tejto priečke skončil mimo iných aj Lee Westwood. Rovnako ako Reed dopadol v poslednom kole aj Ross Fisher. Tiež zahral 71 rán a klesol na delené 10. miesto.

Dvaja hráči dokázali v nedeľnom finále zahrať výsledok 64 rán (-8). Ind Sharma sa vďaka tomuto výsledku dostal na do TOP10 na delené 7. miesto so skóre -18, ktoré delil spolu so Škótom Macintyreom. Američan Kurt Kitayama vďaka 64 ranám v poslednom kole mohol dokonca bojovať o titul. Zapísal celkové skóre -20 a spolu s ďalšími piatimi hráčmi sa dostal do play-off. Okrem neho sa o titul mohli popasovať Tyrrell Hatton, Matthias Schwab, Benjamin Herbert, Victor Perez a Erik Van Rooyen. Play-off sa hralo len na poslednej jamke s parom päť. Hneď po prvom pokuse sa šestica zredukovala o polovicu. Van Rooyen zahral bogey po nevydarenom odpale a ani  par v podaní Victora Pereza a Benjamina Herberta nestačil na pokračovanie play-off. Trojica Hatton, Schwab a Kitayama zahrala na prvej pridanej jamke birdie. Zhodný výsledok zahrala táto trojica aj na druhý pokus, ale tento krát to bol par jamky.  Na tretí pokus vypadol z boja Kitayama, keď Hatton a Schwab zahrali opäť birdie. To už sa hralo pod umelým osvetlením. Na štvrtý pokus prišlo konečne rozhodnutie. Hatton síce minul svoj pokus na birdie, ale Rakúšan Schwab nepremenil pat na par a o víťazovi bolo rozhodnuté.

Komentáre