Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Ihrisko Bay Course v Galloway hostilo ďalšie pokračovanie LPGA Tour, ktorým bol turnaj Shoprite LPGA Classic. Turnaj sa hrá na tri kolá. V minulom roku tu triumfovala Francúzka Celine Boutier, keď zahrala víťazné skóre -14. V tomto roku sa však Francúzke nedarilo. V prvom kole síce pokorila par ihriska o jednu ranu, ale v druhom zahrala jednu ranu nad par ihriska a do finálového kola išla zo 63. miesta. V poslednom kole ale dokázala svoje kvality a zahrala výborných 63 rán (-8) a tento výsledok ju vytiahol až do TOP10 turnaja. Boutier delila 9. miesto spolu s Jenny Shin a Brittany Lang. Jenny Shin sa stala s týmto umiestnením najlepšou kórejskou hráčkou na turnaji, čo je dosť veľké prekvapenie nakoľko kórejské hráčky takmer vždy atakujú popredné miesta výsledkových listín. Brittany Lincicome, Marina Alex a Japonka Nasa Hataoka si podelili šieste miesto so skóre -9. Pred ne sa dostala dvojica Lydia Ko a Albane Valenzuela na delenom štvrtom mieste so skóre -10. Skvelým záverom si pre seba tretie miesto vybojovala Angličanka Jodi Ewart Shadoff.

Tá mala na svojom konte ešte na 14. jamke skóre -7, čo bolo umiestnenie v druhej desiatke turnaja. Podarilo sa jej však skórovať na jamke číslo 15. a na poslednej jamke zahrala eagle, čo ju posunulo na skóre -11. Na čelo turnaja strácala jedinú ranu. Po troch kolách mala na svojom konte zhodné skóre -12 dvojica Lindey Weaver-Wright a Brooke M. Henderson a tak o titule muselo rozhodnúť play-off. V ňom sa vrátili hráčky na poslednú jamku a tá vyšla dokonale Kanaďanke. Henderson zahrala eagle a získala svoj jedenásty titul na okruhu LPGA Tour. Weaver-Wright sa musela uspokojiť len s druhým miestom, ale aj to je pre ňu výborné umiestnenie. V turnaji viedla po dvoch kolách Švédka Frida Kinhult, ale v poslednom kole zahrala 75 rán (+4) a klesla na delené 17. miesto. Do nedeľného finále sa prebojovala aj Klára Spilková, ale umiestnenie v TOP30 neudržala. Zahrala jednu ranu nad par ihriska a celkovo skóre -1, čo jej stačilo len na delené 54. miesto.

Komentáre