Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Už o dva týždne sa odohrá ďalší major turnaj sezóny, US Open, a tak všetci hráči ladia formu. Výborným miestom bolo určite slávny turnaj the Memorial, ktorého hostiteľom je Jack Nicklaus. Turnaj prilákal najlepších golfistov túry a súboj o titul bol veľmi vyrovnaný. Po dvoch dňoch sa z turnajom rozlúčil obhajca titulu Billy Horschell. Ten hneď v prvom kole na náročnom ihrisku Muirfield Village Golf Club zapísal skóre 84 rán (+12) a účasť vo víkendových kolách bola pre neho nereálna. V druhom kole zapísal skóre 72 rán (par) a skončil hlboko pod hranicou cutu. Cez ten neprešiel ani Justin Thomas alebo Jason Day. Súboj o titul si dobre rozbehol Rory McIlroy. Po troch kolách sa dostal do deleného vedenia spolu s Si Woo Kimom, obaja mali na svojom konte priebežné skóre -6. Vo finálovom kole však McIlroy nehral dobre a napokon zapísal skóre 75 rán (+3). To ho odsunulo až na delené 7. miesto s celkovým skóre -3, rovnako ako mal aj Adam Schenk.

Ani Kim neudržal vedenie. Zahral celkové skóre -5 a vybojoval si štvrté miesto. Veľmi dobrý výkon podal v poslednom kole Scottie Scheffler. Až po predposlednú jamku hral bez chyby a zapísal šesť birdie. Dostal sa na skóre -7, ale na predposlednej jamke stratil ranu a tak sa nakoniec musel uspokojiť len s tretím miestom. Priebežným lídrom bol Denny McCarthy. Na skóre -8 sa dostal už na jamke číslo 7., ale vedenie napokon neudržal. Jediné bogey dňa zahral na poslednej jamke a to znamenalo, že o titule musí rozhodnúť play-off. Skóre -7 totiž zapísal aj Viktor Hovland, ktorý premenil na predposlednej jamke dlhý pat na birdie. V rozohrávke rozhodol o svojom víťazstve Hovland hneď na prvej pridanej jamke. Zahral par a získal už svoj štvrtý titul na okruhu PGA Tour. V TOP10 turnaja sa ocitol ešte Jordan Spieth a Andrew Putnam na delenom piatom mieste so skóre -4 a trojica Adam Scott, Rickie Fowler a Matt Fitzpatrick si podelila 9. miesto so skóre -2.

Komentáre