Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Jeden z najmladších turnajov v kalendári LPGA Tour, LPGA Mediheal Championship, napísal v Kalifornii svoju tretiu kapitolu. Lake Merced Golf Club hostil turnaj, ktorý mal napokon prekvapivú, ale zaslúženú víťazku. Vo finálovom kole sa o titule rozhodovalo medzi dvomi hráčkami, ktoré odskočili vo výsledkovej listine ostatným hráčkam štartovnej listiny. Min Lee a Matilda Castren odohrali výborné finálové kolo a o všetkom napokon rozhodla jediná chybička. Fínka Castren vstúpila do posledného kola impozantne, keď na úvodných troch jamkách skórovala a po eagle na jamke číslo 4. sa dostala do vedenia v turnaji o dve rany. Tento náskok ešte zvýšila vďaka birdie na jamke číslo 9. Lee sa však nevzdávala a dokázala náskok Fínky znížiť na jedinú ranu. V druhej časti kola totiž Castren nedokázala skórovať. Rozhodnutie prišlo na predposlednej jamke, kde Lee zaváhala a zahrala bogey.

To ju odsunulo na skóre -11 a pred poslednou jamkou mala tak Castren pohodlný náskok dvoch rán. Na záverečnej jamke dokázali obe hráčky zahrať birdie a Matilda Castren sa tak mohla radovať zo svojho prvého titulu na okruhu LPGA Tour a zároveň aj prvého fínskeho titulu v najvyššej ženskej profesionálnej túre, ktorý vybojovala so skóre -14. Min Lee zostalo druhé miesto za výsledok -12. Z odstupom štyroch rán za Lee skončila dvojica Hannah Green a So Yeon Ryu na delenom treťom mieste. Do TOP10 turnaja sa dostala ešte štvorica hráčok na delenom piatom mieste so skóre -7 a ďalšia štvorica na delenom 9. mieste so skóre -6. Štyri kolá si v Kalifornii zahrala aj Klára Spilková. Ani v jednom kole nepokorila hranicu 70 rán a nakoniec nazbierala skóre +8, čo jej stačilo na samostatné 70. miesto. Na jej konto tak pribudlo skoro tri tisíc USD.

Komentáre