Je všeobecne známym a uznávaným faktom, že alkohol nie je prospešný pre naše zdravie. Do jedného vreca sa pritom dávajú destiláty spolu s vínom alebo pivom. Je tomu však skutočne tak? Ohrozuje každý druh alkoholu naše zdravie alebo sa jedná o prekonaný mýtus? Treba povedať, že pravda je v tomto prípade na oboch stranách. Je nepochybné, že pitie veľkého množstva alkoholu škodí nášmu zdraviu. Má nepriaznivé účinky na tráviaci, no tiež dýchací a nervový systém. Časté pitie alkoholu, samozrejme, vedie k závislosti, takzvanému alkoholizmu. Ten spôsobuje nebezpečné choroby, medzi ktoré patrí rakovina žalúdka alebo cirhóza pečene.

Známe sú však aj priaznivé účinky alkoholu. Často sa hovorí najmä o pive a víne, niektorí však nedajú dopustiť ani na pohárik slivovice, ktorý ma slúžiť ako akási dezinfekcia. Lepšou a zdravšou alternatívou je však určite víno, ktoré si môžu dať v primeranom množstve ženy i muži rôzneho veku.

Už odjakživa sa vraví o pohári červeného vína, že slúži na podporu tvorby krviniek, pravdou však je, že zdraviu prospešné je aj víno biele. Práve to sa v našom regióne radí medzi špičku a malo by sa piť v primeranom množstve pokojne aj každý deň v týždni. Vďaka pravidelnému popíjaniu tohto lahodného nápoja vám stúpne dobrý cholesterol na úkor toho zlého, tiež bude váš organizmus chránený pred pôsobením voľných radikálov a zníži sa aj zrážanlivosť krvi, ktorá má na svedomí mnoho závažných ochorení. Takisto zlepšuje vzhľad vašej pokožky a môže mať aj protirakovinové účinky. Vyhýbať by sa mu nemali ani ľudia s nadváhou alebo inými zdravotnými problémami, i keď je pravdou, že víno je skôr preventívnym prostriedkom než liekom. Na tomto mieste sa treba zmieniť o tom, že ak už trpíte určitými ochoreniami ako je zápal pankreasu či rakovina ústnej dutiny alebo pečene, vínu (a všeobecne alkoholu) by ste sa mali vyhnúť.

Víno má takisto pozitívny účinok na naše nervy a stres. Už pohár tohto moku dokáže navodiť príjemné pocity a odbúrať negatívne myšlienky. Preto si aspoň z času na čas s partnerom doprajte fľašu bieleho či červeného vína a nezabúdajte, že vo víne sa skrýva nie len pravda, ale aj zdravie.

Komentáre

Začína nám nová sezóna. Máme pred sebou nové plány, ciele, lepšie hendikepy, víťazstvá. Ale hlavne každý z nás chce hrať. Hrať čo najviac, čo najskôr, čo najlacnejšie. Golf tu však dlhé roky nebol. Niektorí si to pamätáme, niektorí nie a tí šťastnejší vtedy ešte neboli ani na svete. Ale bolo to tak. Pod týmto článkom nájdete kópiu listu z roku 1952, ktorým vtedajší režim rušil golf. Aj keď mnohým tento list vtlačí úsmev do tváre, táto doba bola veľmi smutná. A poviete si, že rok 1952 bol skutočne ďaleko? Tak sa posuňme o 30 rokov ďalej. V roku 1982 vydalo Vydavateľstvo Obzor, n.p. a Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Malú encyklopédiu telesnej výchovy a športu. Bolo to už druhé vydanie. Prvé vyšlo v roku 1980. Sú v nej popísané pravidlá všetkých vtedy známych športov a je tam aj golf. Na asi jednej strane je stručné zhrnutie tohto športu, ktoré začína nasledovne:

GOLF. Terénna triafacia športová hra. Cieľom hry je čo najmenším počtom úderov golfovou palicou dostať loptičku postupne do 18 jamiek. Golf vplýva na rozvoj telesnej kondície (v hre prejde hráč aj 10 km, vykoná vyše 100 silných úderov). Vysoké náklady na výstroj a rozsiahla hracia plocha však netvoria predpoklady na rozšírenie tejto športovej hry u nás.

Akoby náhodou, hneď za golfom v tejto encyklopédii nasledujú gorotky, sovietska hra, ktorú v liste z roku 1952 odporúčajú súdruhovia ako alternatívu na rozvoj telesnej kultúry miesto golfu.

Vážme si teda, že tu môžeme hrať. Vážme si každé miesto kde môžeme hrať a správajme sa k nemu tak, aby sme sa naň mohli opäť vrátiť a aby si po nás tú skvelú hru, ako je golf, mohli užiť aj ďalší hráči. Vážme si prácu ľudí, ktorí nám umožňujú hrať golf v tých najlepších podmienkach. Vážme si svojich súperov a tlieskajme ich víťazstvám, aby oni nabudúce tlieskali nám. Nezabúdajme na slušnosť, etiku, pravidlá, rešpekt, ale hlavne, nezabúdajme, že golf je predovšetkým skvelý relax a tak si ho užívajme. Peknú hru.

Uverejnené so súhlasom www.golfspirit.cz

Komentáre