Víťazi golfového turnaja US Masters, prvého major turnaja sezóny, tradične dostávajú príležitosť nosiť víťazné zelené sako. Novému víťazovi turnaja oblieka zelené sako obhajca titulu. V prípade úspešnej obhajoby oblieka do zeleného saka víťaza niektorý z členov organizačného výboru turnaja Masters. A presne to má na pláne minuloročný víťaz Adam Scott, ktorý pri návrate na golfové ihrisko Augusta ako obhajca titulu prezradil, že by sa ráde nechal o nedeľu opäť obliecť do zeleného saka.
"Som pevne odhodlaný nechať si obliecť zelené sako. Veľmi som si užil privilégium mať ho neustále pri sebe, aj keď pravdepodobne som ho nemal oblečené dostatočne často. Možno som bol až príliš zdvorilý. Každopádne, v nedeľu som odhodlaný si ho znovu obliecť," zneli slová Austrálčana Adama Scotta. Scott sa po marcovom turnaji Arnold Palmer Invitational dostal opäť k tréningu až na konci mesiaca a minulý piatok si na Auguste zahral po boku vlastného otca.

"Bolo to pre oboch veľmi vzrušujúce. Otec si deň užil, aj keď počasie nám príliš neprialo. Napriek prudkému vetru však hral veľmi dobre a po rokoch podporovania ma bol preňho zažiť si ihrisko Augusta na vlastnej koži neoceniteľný zážitok," dodal Scott.
Zelené sako je pre austrálskeho golfistu o to cennejšie, že ho vyhral ako prvý Austrálčan po 79-tich rokoch. Pred ním sa k titulu dostal na dostrel krajan a legendárny hráč Greg Norman, bývalá svetová jednotka, ktorá kraľovala svetovému golfu po dobu dlhých 331 týždňov. Norman sa ocitol na druhom mieste hneď trikrát –v roku 1986, 1987 a 1996 –pričom poslednýkrát si po zahodení výhody šesť-bodového vedenia z turnaja odniesol horko-trpké spomienky.
Normanova prehra však mala jednu výhodu – vtedy 15-ročný Adam Scott bol po prehre zdrvený a prisahal, že sa v mene Normana pomstí a vyhrá US Masters. O 17 rokoch neskôr si Norman s úprimnou radosťou pospomínal na triumfálny moment z minulého roku, kedy Scott premohol Angela Cabrera a zdvihol nad hlavu cennú trofej: "Skutočne chcete vedieť aký to bol pocit? Bolo to ako sledovať vlastného syna! Po takom napínavom turnaji som bol na neho neskutočné hrdý. Vedel som, že je na ňom niečo výnimočné."

Adam Scott si okrem skvelej pozície jedného z favoritov na ukoristenie výhry na US Masters (viac na http://www.bet365.com/news/sk/betting) môže siahnuť aj na prvé miesto v svetovom rebríčku a vystriedať tak súčasného lídra Tigera Woodsa. Ten sa po prvýkrát v kariére nezúčastní amerického turnaja z dôvodu operácie chrbtice, ktorá ho z turnajového diania vyradila až do leta. Rovnaká šanca na získanie prvenstva sa ujde aj tretiemu Henrikovi Stensonovi a štvrtému Jasonovi Dayovi. Tohtoročný turnaj US Masters sa po troch dňoch tréningu zaháji už tento štvrtok 10. apríla a bude pokračovať do nedele. V jeho 80-ročnej histórii dosiahol najvyšší počet víťazstiev (šesť) Američan Jack Nicklaus, nasledovaný Arnoldom Palmerom a Tigerom Woodsom so štyrmi víťazstvami. Pri pohľade na počet pokusov pred prvým triumfom na US Masters všetci doterajší víťazi potrebovali v priemere šesť pokusov na úspech. Úradujúci majster Adam Scott si však musel na prelomenie austrálskej kliatby počkať až dvakrát toľko, 12 rokov. Už čoskoro bude jasné, ako sa do štatistík zaradí aj posledný víťaz. Bude to znovu Adam Scott, alebo ďalší favoriti Rory McIlroy či Phil Mickelson?

Komentáre