Slovenskí seniori začali tohtoročnú sezónu veľmi skoro. V plánoch ešte z konca minulého roku nemohol nikto tušiť, že počasie bude priať golfu už takmer od konca februára. Slovak Senior Golf Tour 2014 zahájila svoje boje už 1. apríla, aby seniori dokázali odohrať dostatočný počet kvalifikačných turnajov, z ktorých vzíde nominácia na reprezentáciu Slovenska na 33. ESGA Majstrovstvách Európy seniorských družstiev v Portugalsku. Premiéru tohtoročnej súťaže hostilo ihrisko GC Panónnia v Maďarsku. Už tradične výborne pripravené ihrisko privítalo účastníkov turnaja skutočne príjemným jarným počasím, ktoré sprevádzalo prvé kolo turnaja. Hoci podmienky boli priam ideálne, na hráčoch bolo predsa len vidieť, že sezóna ešte len začína. Po prvom kole bol azda najspokojnejší Štefan Novák, ktorý zahral 80 rán v kategórii Senior Brutto Rany a tiež Rudolf Žiak, ktorý v kategórii Stableford Netto získal 37 bodov. Darilo sa aj dámam, z ktorých trojica Slučiaková, Porvažníková-Adlerová a Falathová zvádzali vyrovnaný boj o turnajový titul v kategórii Ladies Stableford Netto. Prvé kolo turnaja narušil mohutný "nájazd" ázijských golfových nadšencov, ktorým sa nechcelo čakať na vopred dohodnuté štartovné časy. Po menšom zdržaní sa však dalo všetko do poriadku a turnaj ukončil svoje prvé kolo.

V stredu čakalo na hráčov rovnako dobre pripravené ihrisko ale už nie príliš jarné počasie. Zo slnkom našťastie zmizli aj ázijskí nadšenci a po spustení turnaja v trojčlenných flajtoch prešlo druhé kolo vo výbornom tempe. Na jeho konci sa miesto slniečka usmievali víťazi. V hlavnej kategórii Senior (55+) Brutto na rany po výbornom úvode neudržal vedenie Štefan Novák a skončil na treťom mieste s počtom rán 168. Rovnaký výsledok dosiahol aj František Falat, ale vďaka lepšie skóre z druhého kola sa dostal na druhé miesto. Falat zahral v stredu výborných 78 rán. Ani to však nestačilo na výkon Michala Žeňucha, ktorý s náskokom štyroch rán túto kategóriu vyhral. V ženskej kategórii (stableford netto) si prvenstvo vybojovala Elena Slučiaková za celkové skóre 56 bodov. Druhá Iveta Porvažníková-Adlerová zahrala 53 bodov a Mária Falathová na treťom mieste strácala len jeden bod. V kategórii Masters (70+) brutto rany sa tešil z prvenstva Anton Holos. Seniori si veľa oddychu nedoprajú a už o týždeň ich čaká druhé kolo Slovak Senior Golf Tour na ihrisku v Báči.

Kompletné výsledky turnaja mužov nájdete tu. Výsledky turnaja žien nájdete tu. Fotogaléria z turnaja je tu.

Komentáre

Už o dva týždne sa odohrá ďalší major turnaj sezóny, US Open, a tak všetci hráči ladia formu. Výborným miestom bolo určite slávny turnaj the Memorial, ktorého hostiteľom je Jack Nicklaus. Turnaj prilákal najlepších golfistov túry a súboj o titul bol veľmi vyrovnaný. Po dvoch dňoch sa z turnajom rozlúčil obhajca titulu Billy Horschell. Ten hneď v prvom kole na náročnom ihrisku Muirfield Village Golf Club zapísal skóre 84 rán (+12) a účasť vo víkendových kolách bola pre neho nereálna. V druhom kole zapísal skóre 72 rán (par) a skončil hlboko pod hranicou cutu. Cez ten neprešiel ani Justin Thomas alebo Jason Day. Súboj o titul si dobre rozbehol Rory McIlroy. Po troch kolách sa dostal do deleného vedenia spolu s Si Woo Kimom, obaja mali na svojom konte priebežné skóre -6. Vo finálovom kole však McIlroy nehral dobre a napokon zapísal skóre 75 rán (+3). To ho odsunulo až na delené 7. miesto s celkovým skóre -3, rovnako ako mal aj Adam Schenk.

Ani Kim neudržal vedenie. Zahral celkové skóre -5 a vybojoval si štvrté miesto. Veľmi dobrý výkon podal v poslednom kole Scottie Scheffler. Až po predposlednú jamku hral bez chyby a zapísal šesť birdie. Dostal sa na skóre -7, ale na predposlednej jamke stratil ranu a tak sa nakoniec musel uspokojiť len s tretím miestom. Priebežným lídrom bol Denny McCarthy. Na skóre -8 sa dostal už na jamke číslo 7., ale vedenie napokon neudržal. Jediné bogey dňa zahral na poslednej jamke a to znamenalo, že o titule musí rozhodnúť play-off. Skóre -7 totiž zapísal aj Viktor Hovland, ktorý premenil na predposlednej jamke dlhý pat na birdie. V rozohrávke rozhodol o svojom víťazstve Hovland hneď na prvej pridanej jamke. Zahral par a získal už svoj štvrtý titul na okruhu PGA Tour. V TOP10 turnaja sa ocitol ešte Jordan Spieth a Andrew Putnam na delenom piatom mieste so skóre -4 a trojica Adam Scott, Rickie Fowler a Matt Fitzpatrick si podelila 9. miesto so skóre -2.

Komentáre