Slovenskí seniori začali tohtoročnú sezónu veľmi skoro. V plánoch ešte z konca minulého roku nemohol nikto tušiť, že počasie bude priať golfu už takmer od konca februára. Slovak Senior Golf Tour 2014 zahájila svoje boje už 1. apríla, aby seniori dokázali odohrať dostatočný počet kvalifikačných turnajov, z ktorých vzíde nominácia na reprezentáciu Slovenska na 33. ESGA Majstrovstvách Európy seniorských družstiev v Portugalsku. Premiéru tohtoročnej súťaže hostilo ihrisko GC Panónnia v Maďarsku. Už tradične výborne pripravené ihrisko privítalo účastníkov turnaja skutočne príjemným jarným počasím, ktoré sprevádzalo prvé kolo turnaja. Hoci podmienky boli priam ideálne, na hráčoch bolo predsa len vidieť, že sezóna ešte len začína. Po prvom kole bol azda najspokojnejší Štefan Novák, ktorý zahral 80 rán v kategórii Senior Brutto Rany a tiež Rudolf Žiak, ktorý v kategórii Stableford Netto získal 37 bodov. Darilo sa aj dámam, z ktorých trojica Slučiaková, Porvažníková-Adlerová a Falathová zvádzali vyrovnaný boj o turnajový titul v kategórii Ladies Stableford Netto. Prvé kolo turnaja narušil mohutný "nájazd" ázijských golfových nadšencov, ktorým sa nechcelo čakať na vopred dohodnuté štartovné časy. Po menšom zdržaní sa však dalo všetko do poriadku a turnaj ukončil svoje prvé kolo.

V stredu čakalo na hráčov rovnako dobre pripravené ihrisko ale už nie príliš jarné počasie. Zo slnkom našťastie zmizli aj ázijskí nadšenci a po spustení turnaja v trojčlenných flajtoch prešlo druhé kolo vo výbornom tempe. Na jeho konci sa miesto slniečka usmievali víťazi. V hlavnej kategórii Senior (55+) Brutto na rany po výbornom úvode neudržal vedenie Štefan Novák a skončil na treťom mieste s počtom rán 168. Rovnaký výsledok dosiahol aj František Falat, ale vďaka lepšie skóre z druhého kola sa dostal na druhé miesto. Falat zahral v stredu výborných 78 rán. Ani to však nestačilo na výkon Michala Žeňucha, ktorý s náskokom štyroch rán túto kategóriu vyhral. V ženskej kategórii (stableford netto) si prvenstvo vybojovala Elena Slučiaková za celkové skóre 56 bodov. Druhá Iveta Porvažníková-Adlerová zahrala 53 bodov a Mária Falathová na treťom mieste strácala len jeden bod. V kategórii Masters (70+) brutto rany sa tešil z prvenstva Anton Holos. Seniori si veľa oddychu nedoprajú a už o týždeň ich čaká druhé kolo Slovak Senior Golf Tour na ihrisku v Báči.

Kompletné výsledky turnaja mužov nájdete tu. Výsledky turnaja žien nájdete tu. Fotogaléria z turnaja je tu.

Komentáre

Väčšina austrálskych a novozélandských hráčov uprednostnila v úvode novej sezóny DP World Tour turnaj Fortinet Australian PGA Championship, ktorý sa do programu európskej túry vrátil po troch rokoch. V roku 2020 na ňom triumfoval Adam Scott, ktorý tak vyfúkol hetrik Cameronovi Smithovi. V tomto vydaní sa však Smith, ktorý síce hrá na LIV Golf, ale pre tento turnaj zákaz pre účastníkov novej túry neplatil, zasa vrátil na prvé miesto domáceho turnaja. Na domácej pôde sa predstavil po troch rokoch a pútal veľkú pozornosť. Okrem divákov ho počas turnaja podporovala aj jeho babička a tá sa stala jeho energiou na ceste k tretiemu titulu na tomto podujatí. Hoci išiel Smith do posledného kola s náskokom troch rán, v prvej polovici samu podarilo skórovať len jeden krát a po bogey na jamke číslo 11. prišiel o samostatné vedenie. Hneď na nasledujúcich dvoch jamkách však skóroval a ďalšie birdie pridal na jamke číslo 16. To ho dostalo na celkové skóre -14, ktoré už nikto nedokázal vyrovnať. Pre Smitha to bolo dôležité víťazstvo a zároveň turnajový hetrik.

Na druhom mieste skončila dvojica Jason Scrivener a Ryo Hisatsune, obaja so skóre -11. Domácich hráčov sa v TOP10 usadilo napokon až sedem. Okrem víťaza a Scrinevera si vybojoval štvrté miesto Min Woo Lee,ktorý zahral skóre -9, rovnako ako Angličan John Parry. David Micheluzzi skončil na samostatnom šiestom mieste so skóre -8 a trojica Sam Brazel, Cameron Davis a Greg Chalmers si spolu s dvomi Japoncami,  Masahiro Kawamurom a Taumi Kanayamom podelili siedme miesto so skóre -7. Obhajca titulu Adam Scott mal po sľubnom úvode (66 rán, -5) slabšie druhé s tretie kolo, kedy nedokázal pokoriť par ihriska. Pod hranicu 70 rán sa dostal až vo finálovom kole a celkovo zapísal skóre -4, čo mu však vo vyrovnanom turnaji stačilo len na delené 28. miesto. O ranu viac zahral Poliak Adrian Meronk a obsadil delené 34. miesto.

Komentáre