Slovenskí seniori začali tohtoročnú sezónu veľmi skoro. V plánoch ešte z konca minulého roku nemohol nikto tušiť, že počasie bude priať golfu už takmer od konca februára. Slovak Senior Golf Tour 2014 zahájila svoje boje už 1. apríla, aby seniori dokázali odohrať dostatočný počet kvalifikačných turnajov, z ktorých vzíde nominácia na reprezentáciu Slovenska na 33. ESGA Majstrovstvách Európy seniorských družstiev v Portugalsku. Premiéru tohtoročnej súťaže hostilo ihrisko GC Panónnia v Maďarsku. Už tradične výborne pripravené ihrisko privítalo účastníkov turnaja skutočne príjemným jarným počasím, ktoré sprevádzalo prvé kolo turnaja. Hoci podmienky boli priam ideálne, na hráčoch bolo predsa len vidieť, že sezóna ešte len začína. Po prvom kole bol azda najspokojnejší Štefan Novák, ktorý zahral 80 rán v kategórii Senior Brutto Rany a tiež Rudolf Žiak, ktorý v kategórii Stableford Netto získal 37 bodov. Darilo sa aj dámam, z ktorých trojica Slučiaková, Porvažníková-Adlerová a Falathová zvádzali vyrovnaný boj o turnajový titul v kategórii Ladies Stableford Netto. Prvé kolo turnaja narušil mohutný "nájazd" ázijských golfových nadšencov, ktorým sa nechcelo čakať na vopred dohodnuté štartovné časy. Po menšom zdržaní sa však dalo všetko do poriadku a turnaj ukončil svoje prvé kolo.

V stredu čakalo na hráčov rovnako dobre pripravené ihrisko ale už nie príliš jarné počasie. Zo slnkom našťastie zmizli aj ázijskí nadšenci a po spustení turnaja v trojčlenných flajtoch prešlo druhé kolo vo výbornom tempe. Na jeho konci sa miesto slniečka usmievali víťazi. V hlavnej kategórii Senior (55+) Brutto na rany po výbornom úvode neudržal vedenie Štefan Novák a skončil na treťom mieste s počtom rán 168. Rovnaký výsledok dosiahol aj František Falat, ale vďaka lepšie skóre z druhého kola sa dostal na druhé miesto. Falat zahral v stredu výborných 78 rán. Ani to však nestačilo na výkon Michala Žeňucha, ktorý s náskokom štyroch rán túto kategóriu vyhral. V ženskej kategórii (stableford netto) si prvenstvo vybojovala Elena Slučiaková za celkové skóre 56 bodov. Druhá Iveta Porvažníková-Adlerová zahrala 53 bodov a Mária Falathová na treťom mieste strácala len jeden bod. V kategórii Masters (70+) brutto rany sa tešil z prvenstva Anton Holos. Seniori si veľa oddychu nedoprajú a už o týždeň ich čaká druhé kolo Slovak Senior Golf Tour na ihrisku v Báči.

Kompletné výsledky turnaja mužov nájdete tu. Výsledky turnaja žien nájdete tu. Fotogaléria z turnaja je tu.

Komentáre

Na september 2020 bude mať určite v budúcnosti najkrajšie spomienky mladý Američan John Catlin. Catlin hrá v European Tour a jej septembrový program zahájil víťazstvom na turnaji v Španielsku. Na konci septembra sa European Tour premiestnila do Severného Írska na turnaj Irish Open, ktorý sa opäť stal korisťou Johna Catlina. V chladnom a veternom počasí si Catlin na ihrisku Galgorm Spa & Golf Resort dokázal preraziť cestu k titulu v poslednom kole. Zahral 64 rán (-6) a poskočil o sedem priečok. Po birdie na poslednej jamke zapísal konečné skóre -10 a stal sa lídrom v klubovni. Na ihrisku sa vtedy ešte nachádzali hráči, ktorí mohli tento výsledok prekonať. Najbližšie k tomu mal Angličan Aaron Rai, ktorý do posledného kola vstupoval z prvej priečky. Ten však zaskóroval až na predposlednej jamke a dostal sa na výsledok -9. Na poslednej jamke potreboval zahrať birdie, aby si vynútil aspoň plaz-off, ale nepodarilo sa mu to. Zahral bogey a klesol na skóre -8, čím dal definitívu Catlinovi k oslave ďalšieho titulu na okruhu European Tour. Rai sa musel uspokojiť len s druhým miestom. Na delenom treťom mieste so skóre -7 skončil Austrálčan Maverick Antcliff a Thajčan Jazz Janewattananond.

Piate miesto so skóre -6 delila švédska dvojica Joakim Lagergren a OScar Lengden. Lengden strácal na prvé miesto pred finálovým kolom dve rany a dve birdie v úvode nedeľného finále ho dostali na delené prvé miesto. Nasledovali ale dve chyby, ktoré ho opäť odsunuli z vedenia v turnaji. Eagle na jamke číslo 10. mu pomohlo dostať sa opäť do čela turnaja, ale miesto skórovania prišli opäť chyby a birdie na jamke číslo 15. mu dávalo šance aspoň na play-off, ak by na nasledujúcich troch jamkách vždy skóroval. Tento jeho cieľ sa však rozplynul po bogey na jamke číslo 16., čím Lengden definitívne vypadol z boja o titul. Do TOP10 turnaja sa dostala ešte trojica hráčov na delenom 7. mieste, Fabrizio Zanotti, Jordan Smith a Lucas Herbert, všetci so skóre -5. Vďaka birdie na poslednej jamke si samostatné 10. miesto so skóre -4 vybojoval Poliak Adrian Meronk. Cut sa zastavil na vysokom skóre +6. Len jedna rana na účasť vo víkendových kolách chýbala domácej hviezde Padraigovi Harringtonovi. Cutom neprešiel ani ďalší domáci miláčik Shane Lowry.

Komentáre