Slovenskí seniori začali tohtoročnú sezónu veľmi skoro. V plánoch ešte z konca minulého roku nemohol nikto tušiť, že počasie bude priať golfu už takmer od konca februára. Slovak Senior Golf Tour 2014 zahájila svoje boje už 1. apríla, aby seniori dokázali odohrať dostatočný počet kvalifikačných turnajov, z ktorých vzíde nominácia na reprezentáciu Slovenska na 33. ESGA Majstrovstvách Európy seniorských družstiev v Portugalsku. Premiéru tohtoročnej súťaže hostilo ihrisko GC Panónnia v Maďarsku. Už tradične výborne pripravené ihrisko privítalo účastníkov turnaja skutočne príjemným jarným počasím, ktoré sprevádzalo prvé kolo turnaja. Hoci podmienky boli priam ideálne, na hráčoch bolo predsa len vidieť, že sezóna ešte len začína. Po prvom kole bol azda najspokojnejší Štefan Novák, ktorý zahral 80 rán v kategórii Senior Brutto Rany a tiež Rudolf Žiak, ktorý v kategórii Stableford Netto získal 37 bodov. Darilo sa aj dámam, z ktorých trojica Slučiaková, Porvažníková-Adlerová a Falathová zvádzali vyrovnaný boj o turnajový titul v kategórii Ladies Stableford Netto. Prvé kolo turnaja narušil mohutný "nájazd" ázijských golfových nadšencov, ktorým sa nechcelo čakať na vopred dohodnuté štartovné časy. Po menšom zdržaní sa však dalo všetko do poriadku a turnaj ukončil svoje prvé kolo.

V stredu čakalo na hráčov rovnako dobre pripravené ihrisko ale už nie príliš jarné počasie. Zo slnkom našťastie zmizli aj ázijskí nadšenci a po spustení turnaja v trojčlenných flajtoch prešlo druhé kolo vo výbornom tempe. Na jeho konci sa miesto slniečka usmievali víťazi. V hlavnej kategórii Senior (55+) Brutto na rany po výbornom úvode neudržal vedenie Štefan Novák a skončil na treťom mieste s počtom rán 168. Rovnaký výsledok dosiahol aj František Falat, ale vďaka lepšie skóre z druhého kola sa dostal na druhé miesto. Falat zahral v stredu výborných 78 rán. Ani to však nestačilo na výkon Michala Žeňucha, ktorý s náskokom štyroch rán túto kategóriu vyhral. V ženskej kategórii (stableford netto) si prvenstvo vybojovala Elena Slučiaková za celkové skóre 56 bodov. Druhá Iveta Porvažníková-Adlerová zahrala 53 bodov a Mária Falathová na treťom mieste strácala len jeden bod. V kategórii Masters (70+) brutto rany sa tešil z prvenstva Anton Holos. Seniori si veľa oddychu nedoprajú a už o týždeň ich čaká druhé kolo Slovak Senior Golf Tour na ihrisku v Báči.

Kompletné výsledky turnaja mužov nájdete tu. Výsledky turnaja žien nájdete tu. Fotogaléria z turnaja je tu.

Komentáre

Turnajový program DP World Tour pokračoval v Južnej Afrike turnajom Investec South African Open Championship, ktorý hostilo ihrisko Blair Atholl Golf & Equestrian Estate pri Johannesburgu. Domáce Open malo napokon aj domáceho víťaza. Rovnako ako minulý týždeň, aj teraz sa z titulu tešil Dean Burmester, hoci na jeho výhru by po úvodných dvoch kolách stavil málokto. V úvodnom kole Burmester nepokoril hranicu 70 rán a zahral dve rany pod par. V druhom kole prišlo miesto zlepšenia zhoršenie. Burmester zahral 74 rán (+2) a celkovo mal na svojom konte skóre par ihriska. To bola presne hranica cutu a Burmester tak mohol pokračovať v turnaji. V sobotnom kole predviedol skvelý výkon a zapísal skóre 65 rán (-7). Na čelo turnaja, kde bola dvojica domácich mladíkov, Ryan Van Velzen a Jayden Schaper, strácal len dve rany. Vo finálovom kole pokračoval Burmester v dobrom výkone a postupne sa dostal do jasného vedenia, aj vďaka tomu, že jeho protivníkom sa nedarilo. Hlavne vedúca dvojica sa veľmi trápila.

Burmester sa síce nevyhol chybám, ale po dvoch birdie za sebou na jamke číslo 16. a 17. sa definitívne odtrhol v čele turnaja. Jeho celkové skóre -11 mu napokon zaručilo ďalší turnajový titul, štvrtý na okruhu DP World Tour a druhý za sebou. Van Velzen dokázal skórovať na poslednej jamke a dostal sa tak na skóre -8, rovnako ako Talian Renato Paratore a Švéd Jesper Svensson. Všetci traja si podelili druhé miesto. Schaper zahral o ranu horšie skóre a delil piate miesto spolu s krajanom Louisom De jagerom, Talianom Manasserom, Francúzom Lacroixom a Španielom Del Reyom. Ďalší domáci hráč Thriston Lawrence a Talian Francesco Laporta uzatvorili poradie v TOP10 turnaja, keď si podelili desiate miesto so skóre -6. Burmester je účastníkom LIV Golf Tour a úvodné dva tituly v sezóne by ho mohli dostať vysoko v rebríčku DP World Tour pre novú sezónu, takže bude určite čakať, aká forma spolupráce sa začne medzi LIV Golf a DP World Tour od roku 2024

Komentáre