Po troch rokoch, odkedy začal hrať na PGA Tour, nemal Graeme McDowell na svojom konte žiadne turnajové víťazstvo z oficiálneho turnaja tejto túry. Ale veterné počasie záverečného kola turnaja RBC Heritage mu titul konečne prinieslo. McDowell sa dokázal asi najlepšie vyrovnať s ťažkými poveternostnými podmienkami a po skončení turnaja mal na svojom konte výsledok -9. V nedeľnom finálovom kole dokázali len traja hráči pokoriť hranicu 70 rán. Okrem McDowella si výsledok 69 pripísali ešte Luke Donald a Russel Henley. Donaldovi to stačilo na delené tretie miesto a Henley skončil na delenom šiestom mieste. McDowella zahral jediné bogey dňa na poslednej jamke a po ukončení finálového kola ho čakalo ešte play-off. Webb Simpson, ktorý nastupoval do záveru turnaja z druhého miesta, dokázal zahrať rovnako výsledok -9. McDowell si však svoju šancu nenechal vziať a rozohrávku ukončil hneď na prvý pokus, keď „opravil“ svoju chybu a 18 jamku zahral v pare. Z jeho víťazstva mala veľkú radosť aj jeho rodina, ktorá v početnom zastúpení turnaj sledovala.

Smutným bol po turnaji Charley Hoffman. Priebežne v turnaji viedol a predvádzal veľmi slušný výkon. Ale podmienky posledného dňa mu nevyhovovali. Hoffman ešte šesť jamiek pred koncom turnaja viedol, ale v závere stratil až päť rán a napokon klesol na delené šieste miesto. Tretiu priečku s Donaldom delil Kevin Streelman, obaja strácali na vedúcu dvojicu dve rany. Jerry Kelly si vybojoval samostatné piate miesto s výsledkom -6. Na delené šieste miesto sa prepracoval aj Chris Stroud. On a už spomínaný Henley a Hoffman zahrali výsledok -5. Hoci v úvodných kolách mali hráči pri hre ideálne podmienky, mnohí z nich si po druhom kole balili kufre. Ernie Els, Vijay Singh, Ross Fisher a Charles Howell III. nedokázali prejsť cutom.

Komentáre

Väčšina austrálskych a novozélandských hráčov uprednostnila v úvode novej sezóny DP World Tour turnaj Fortinet Australian PGA Championship, ktorý sa do programu európskej túry vrátil po troch rokoch. V roku 2020 na ňom triumfoval Adam Scott, ktorý tak vyfúkol hetrik Cameronovi Smithovi. V tomto vydaní sa však Smith, ktorý síce hrá na LIV Golf, ale pre tento turnaj zákaz pre účastníkov novej túry neplatil, zasa vrátil na prvé miesto domáceho turnaja. Na domácej pôde sa predstavil po troch rokoch a pútal veľkú pozornosť. Okrem divákov ho počas turnaja podporovala aj jeho babička a tá sa stala jeho energiou na ceste k tretiemu titulu na tomto podujatí. Hoci išiel Smith do posledného kola s náskokom troch rán, v prvej polovici samu podarilo skórovať len jeden krát a po bogey na jamke číslo 11. prišiel o samostatné vedenie. Hneď na nasledujúcich dvoch jamkách však skóroval a ďalšie birdie pridal na jamke číslo 16. To ho dostalo na celkové skóre -14, ktoré už nikto nedokázal vyrovnať. Pre Smitha to bolo dôležité víťazstvo a zároveň turnajový hetrik.

Na druhom mieste skončila dvojica Jason Scrivener a Ryo Hisatsune, obaja so skóre -11. Domácich hráčov sa v TOP10 usadilo napokon až sedem. Okrem víťaza a Scrinevera si vybojoval štvrté miesto Min Woo Lee,ktorý zahral skóre -9, rovnako ako Angličan John Parry. David Micheluzzi skončil na samostatnom šiestom mieste so skóre -8 a trojica Sam Brazel, Cameron Davis a Greg Chalmers si spolu s dvomi Japoncami,  Masahiro Kawamurom a Taumi Kanayamom podelili siedme miesto so skóre -7. Obhajca titulu Adam Scott mal po sľubnom úvode (66 rán, -5) slabšie druhé s tretie kolo, kedy nedokázal pokoriť par ihriska. Pod hranicu 70 rán sa dostal až vo finálovom kole a celkovo zapísal skóre -4, čo mu však vo vyrovnanom turnaji stačilo len na delené 28. miesto. O ranu viac zahral Poliak Adrian Meronk a obsadil delené 34. miesto.

Komentáre