Po troch rokoch, odkedy začal hrať na PGA Tour, nemal Graeme McDowell na svojom konte žiadne turnajové víťazstvo z oficiálneho turnaja tejto túry. Ale veterné počasie záverečného kola turnaja RBC Heritage mu titul konečne prinieslo. McDowell sa dokázal asi najlepšie vyrovnať s ťažkými poveternostnými podmienkami a po skončení turnaja mal na svojom konte výsledok -9. V nedeľnom finálovom kole dokázali len traja hráči pokoriť hranicu 70 rán. Okrem McDowella si výsledok 69 pripísali ešte Luke Donald a Russel Henley. Donaldovi to stačilo na delené tretie miesto a Henley skončil na delenom šiestom mieste. McDowella zahral jediné bogey dňa na poslednej jamke a po ukončení finálového kola ho čakalo ešte play-off. Webb Simpson, ktorý nastupoval do záveru turnaja z druhého miesta, dokázal zahrať rovnako výsledok -9. McDowell si však svoju šancu nenechal vziať a rozohrávku ukončil hneď na prvý pokus, keď „opravil“ svoju chybu a 18 jamku zahral v pare. Z jeho víťazstva mala veľkú radosť aj jeho rodina, ktorá v početnom zastúpení turnaj sledovala.

Smutným bol po turnaji Charley Hoffman. Priebežne v turnaji viedol a predvádzal veľmi slušný výkon. Ale podmienky posledného dňa mu nevyhovovali. Hoffman ešte šesť jamiek pred koncom turnaja viedol, ale v závere stratil až päť rán a napokon klesol na delené šieste miesto. Tretiu priečku s Donaldom delil Kevin Streelman, obaja strácali na vedúcu dvojicu dve rany. Jerry Kelly si vybojoval samostatné piate miesto s výsledkom -6. Na delené šieste miesto sa prepracoval aj Chris Stroud. On a už spomínaný Henley a Hoffman zahrali výsledok -5. Hoci v úvodných kolách mali hráči pri hre ideálne podmienky, mnohí z nich si po druhom kole balili kufre. Ernie Els, Vijay Singh, Ross Fisher a Charles Howell III. nedokázali prejsť cutom.

Komentáre

Na september 2020 bude mať určite v budúcnosti najkrajšie spomienky mladý Američan John Catlin. Catlin hrá v European Tour a jej septembrový program zahájil víťazstvom na turnaji v Španielsku. Na konci septembra sa European Tour premiestnila do Severného Írska na turnaj Irish Open, ktorý sa opäť stal korisťou Johna Catlina. V chladnom a veternom počasí si Catlin na ihrisku Galgorm Spa & Golf Resort dokázal preraziť cestu k titulu v poslednom kole. Zahral 64 rán (-6) a poskočil o sedem priečok. Po birdie na poslednej jamke zapísal konečné skóre -10 a stal sa lídrom v klubovni. Na ihrisku sa vtedy ešte nachádzali hráči, ktorí mohli tento výsledok prekonať. Najbližšie k tomu mal Angličan Aaron Rai, ktorý do posledného kola vstupoval z prvej priečky. Ten však zaskóroval až na predposlednej jamke a dostal sa na výsledok -9. Na poslednej jamke potreboval zahrať birdie, aby si vynútil aspoň plaz-off, ale nepodarilo sa mu to. Zahral bogey a klesol na skóre -8, čím dal definitívu Catlinovi k oslave ďalšieho titulu na okruhu European Tour. Rai sa musel uspokojiť len s druhým miestom. Na delenom treťom mieste so skóre -7 skončil Austrálčan Maverick Antcliff a Thajčan Jazz Janewattananond.

Piate miesto so skóre -6 delila švédska dvojica Joakim Lagergren a OScar Lengden. Lengden strácal na prvé miesto pred finálovým kolom dve rany a dve birdie v úvode nedeľného finále ho dostali na delené prvé miesto. Nasledovali ale dve chyby, ktoré ho opäť odsunuli z vedenia v turnaji. Eagle na jamke číslo 10. mu pomohlo dostať sa opäť do čela turnaja, ale miesto skórovania prišli opäť chyby a birdie na jamke číslo 15. mu dávalo šance aspoň na play-off, ak by na nasledujúcich troch jamkách vždy skóroval. Tento jeho cieľ sa však rozplynul po bogey na jamke číslo 16., čím Lengden definitívne vypadol z boja o titul. Do TOP10 turnaja sa dostala ešte trojica hráčov na delenom 7. mieste, Fabrizio Zanotti, Jordan Smith a Lucas Herbert, všetci so skóre -5. Vďaka birdie na poslednej jamke si samostatné 10. miesto so skóre -4 vybojoval Poliak Adrian Meronk. Cut sa zastavil na vysokom skóre +6. Len jedna rana na účasť vo víkendových kolách chýbala domácej hviezde Padraigovi Harringtonovi. Cutom neprešiel ani ďalší domáci miláčik Shane Lowry.

Komentáre