Na rozohrávkový maratón sa premenil záver turnaja Espaňa Open. Na konci turnaja sa na prvej priečke tlačili traja hráči. Felipe Aguilar z Čile, Francúz Raphael Jacquelin a Nemec Maximilian Kieffer. Všetci traja zahrali zhodne -5. Účasť v tejto trojici si na poslednú chvíľu zabezpečil práve Jacquelin, ktorý premenil birdie pat na záverečnej jamke a dotiahol sa na výsledok -5. Trikrát sa všetci traja vrátili na túto jamku, kým z hry vypadol Felipe Aguilar. Pre Francúza a Nemca pokračovala bitka o španielsky titul ďalej. Play-off sa odohrávalo len na poslednej jamke a hráči si ju zopakovali ešte šesťkrát. Celkovo až deviata pridaná jamka rozhodla o titule, čím sa vytvoril nový rekord European Tour v dĺžke play-off. Na deviaty pokus opäť zahral Jacquelin birdie a Kiefer už na jeho výkon nemal adekvátnu odpoveď. Po dvoch rokoch si tak Francúz pripísal ďalší turnajový titul, celkovo štvrtý z okruhu European Tour.

Hráčom, ktorý toto všetko spôsobil bol však Škót Marc Warren. Priebežný líder turnaje ešte v tretej tretine posledného kola bezpečne viedol, ale výsledok +4 na posledných piatich jamkách ho pripravil aj o účasť v play-off. Štyri bogey a jedno birdie boli skutočne divokým záverom pre tohto Škóta. Warren skončil na delenom štvrtom mieste spolu s Angličanmi Paulom Waringom a Davidom Horseym a Švédom Magnusom Carlssonom. Najlepším domácim hráčom bol Sergio Garcia a Nacho Elvira. Obaja delili 12. miesto. V turnaji sa po zlomenine nohy objavil aj domáci matador Miguel Angel Jiménez. Herný výpadok bolo na ňom znať a na turnaji sa zahral len dve kolá. Mnohým ďalším španielskym hráčom však domáci šampionát vôbec nevyšiel. Alvaro Quiros, Pablo Larazábal a José María Olazábal si na ihrisku Parador de El Saler zahrali len dva dni.

Komentáre

Väčšina austrálskych a novozélandských hráčov uprednostnila v úvode novej sezóny DP World Tour turnaj Fortinet Australian PGA Championship, ktorý sa do programu európskej túry vrátil po troch rokoch. V roku 2020 na ňom triumfoval Adam Scott, ktorý tak vyfúkol hetrik Cameronovi Smithovi. V tomto vydaní sa však Smith, ktorý síce hrá na LIV Golf, ale pre tento turnaj zákaz pre účastníkov novej túry neplatil, zasa vrátil na prvé miesto domáceho turnaja. Na domácej pôde sa predstavil po troch rokoch a pútal veľkú pozornosť. Okrem divákov ho počas turnaja podporovala aj jeho babička a tá sa stala jeho energiou na ceste k tretiemu titulu na tomto podujatí. Hoci išiel Smith do posledného kola s náskokom troch rán, v prvej polovici samu podarilo skórovať len jeden krát a po bogey na jamke číslo 11. prišiel o samostatné vedenie. Hneď na nasledujúcich dvoch jamkách však skóroval a ďalšie birdie pridal na jamke číslo 16. To ho dostalo na celkové skóre -14, ktoré už nikto nedokázal vyrovnať. Pre Smitha to bolo dôležité víťazstvo a zároveň turnajový hetrik.

Na druhom mieste skončila dvojica Jason Scrivener a Ryo Hisatsune, obaja so skóre -11. Domácich hráčov sa v TOP10 usadilo napokon až sedem. Okrem víťaza a Scrinevera si vybojoval štvrté miesto Min Woo Lee,ktorý zahral skóre -9, rovnako ako Angličan John Parry. David Micheluzzi skončil na samostatnom šiestom mieste so skóre -8 a trojica Sam Brazel, Cameron Davis a Greg Chalmers si spolu s dvomi Japoncami,  Masahiro Kawamurom a Taumi Kanayamom podelili siedme miesto so skóre -7. Obhajca titulu Adam Scott mal po sľubnom úvode (66 rán, -5) slabšie druhé s tretie kolo, kedy nedokázal pokoriť par ihriska. Pod hranicu 70 rán sa dostal až vo finálovom kole a celkovo zapísal skóre -4, čo mu však vo vyrovnanom turnaji stačilo len na delené 28. miesto. O ranu viac zahral Poliak Adrian Meronk a obsadil delené 34. miesto.

Komentáre