Na rozohrávkový maratón sa premenil záver turnaja Espaňa Open. Na konci turnaja sa na prvej priečke tlačili traja hráči. Felipe Aguilar z Čile, Francúz Raphael Jacquelin a Nemec Maximilian Kieffer. Všetci traja zahrali zhodne -5. Účasť v tejto trojici si na poslednú chvíľu zabezpečil práve Jacquelin, ktorý premenil birdie pat na záverečnej jamke a dotiahol sa na výsledok -5. Trikrát sa všetci traja vrátili na túto jamku, kým z hry vypadol Felipe Aguilar. Pre Francúza a Nemca pokračovala bitka o španielsky titul ďalej. Play-off sa odohrávalo len na poslednej jamke a hráči si ju zopakovali ešte šesťkrát. Celkovo až deviata pridaná jamka rozhodla o titule, čím sa vytvoril nový rekord European Tour v dĺžke play-off. Na deviaty pokus opäť zahral Jacquelin birdie a Kiefer už na jeho výkon nemal adekvátnu odpoveď. Po dvoch rokoch si tak Francúz pripísal ďalší turnajový titul, celkovo štvrtý z okruhu European Tour.

Hráčom, ktorý toto všetko spôsobil bol však Škót Marc Warren. Priebežný líder turnaje ešte v tretej tretine posledného kola bezpečne viedol, ale výsledok +4 na posledných piatich jamkách ho pripravil aj o účasť v play-off. Štyri bogey a jedno birdie boli skutočne divokým záverom pre tohto Škóta. Warren skončil na delenom štvrtom mieste spolu s Angličanmi Paulom Waringom a Davidom Horseym a Švédom Magnusom Carlssonom. Najlepším domácim hráčom bol Sergio Garcia a Nacho Elvira. Obaja delili 12. miesto. V turnaji sa po zlomenine nohy objavil aj domáci matador Miguel Angel Jiménez. Herný výpadok bolo na ňom znať a na turnaji sa zahral len dve kolá. Mnohým ďalším španielskym hráčom však domáci šampionát vôbec nevyšiel. Alvaro Quiros, Pablo Larazábal a José María Olazábal si na ihrisku Parador de El Saler zahrali len dva dni.

Komentáre

European Tour sa konečne dočkala svojho finálového turnaja. DP World Tour Championship v Dubaji mal rozhodnúť o víťazovi nielen tohto turnaja ale aj celej sezóny. V rebríčku Race to Dubai bolo všetko pred posledným turnajom otvorené a 2000 bodov za turnajový titul mohlo mnoho hráčov katapultovať na prvé miesto. Súboj o európsky trón bol veľmi vyrovnaný. Nakoniec však aj turnajový titul a aj európsky poputujú do Anglicka. Ten turnajový si vybojoval Matthew Fitzpatrick, ktorý zapísal víťazné skóre -15. Ako jediný hráč štartovného poľa dokázal v každom kole turnaja pokoriť hranicu 70 rán. Do finálového kola išiel z deleného prvého miesta spolu s Američanom Patrickom Reedom. Mal však výborný štart do nedeľného finále, keď skóroval hneď na úvodných prvých štyroch jamkách. Piate birdie pridal na jamke číslo sedem. Potom sa mu už až do konca kola nepodarilo skórovať, ale aj tak mal ešte dve jamky pred koncom pohodlný náskok troch rán. Nasledovala ale nečakaná chyba na predposlednej jamke a keď Lee Westwood zahral birdie na poslednej jamke, Fitzpatrickom náskok sa zúžil na jedinú ranu. Dokázal si však udržať pevné nervy a na poslednej jamke zahral par, čo mu na turnajový titul stačilo.

Ranu za ním skončil Westwood, ktorý tak svoje bodové konto v rebríčku Race to Dubai navýšil o 1335 bodov. Celkovo za 15 turnajov nazbieral 3128 bodov a stal sa víťazom sezóny 2020. Westwood sa stal najlepším hráčom Európy už po tretí krát, pričom prvý krát vyhral pred dvadsiatimi rokmi. Len 17,8 bodu za ním skončil v rebríčku Race to Dubai práve víťaz posledného turnaja Fitzpatrick. Na európsky titul si brúsil zuby aj Američan Reed, ale v poslednom kole turnaja zahral len 71 rán, čo ho odsunulo na delené tretie miesto a rovnakú pozíciu obsadil aj v rebríčku Race to Dubai. Tretie miesto s ním v turnaji delil Nór Viktor Hovland, obaja zahrali výsledok -13. Do TOP10 turnaja sa zmestili ešte Fín Sami Välimäki a Angličan Laurie Canter na delenom piatom mieste so skóre -12, Francúz Victor Perez na siedmom mieste so skóre -10, Juhoafričan Branden Grace a Angličan Tyrrell Hatton na delenom ôsmom mieste so skóre -9 a Angličan Tommy Fleetwood ako desiaty so skóre -7. Fleetwood skončil v rebríčku Race to Dubai na štvrtom mieste.

Komentáre