Na rozohrávkový maratón sa premenil záver turnaja Espaňa Open. Na konci turnaja sa na prvej priečke tlačili traja hráči. Felipe Aguilar z Čile, Francúz Raphael Jacquelin a Nemec Maximilian Kieffer. Všetci traja zahrali zhodne -5. Účasť v tejto trojici si na poslednú chvíľu zabezpečil práve Jacquelin, ktorý premenil birdie pat na záverečnej jamke a dotiahol sa na výsledok -5. Trikrát sa všetci traja vrátili na túto jamku, kým z hry vypadol Felipe Aguilar. Pre Francúza a Nemca pokračovala bitka o španielsky titul ďalej. Play-off sa odohrávalo len na poslednej jamke a hráči si ju zopakovali ešte šesťkrát. Celkovo až deviata pridaná jamka rozhodla o titule, čím sa vytvoril nový rekord European Tour v dĺžke play-off. Na deviaty pokus opäť zahral Jacquelin birdie a Kiefer už na jeho výkon nemal adekvátnu odpoveď. Po dvoch rokoch si tak Francúz pripísal ďalší turnajový titul, celkovo štvrtý z okruhu European Tour.

Hráčom, ktorý toto všetko spôsobil bol však Škót Marc Warren. Priebežný líder turnaje ešte v tretej tretine posledného kola bezpečne viedol, ale výsledok +4 na posledných piatich jamkách ho pripravil aj o účasť v play-off. Štyri bogey a jedno birdie boli skutočne divokým záverom pre tohto Škóta. Warren skončil na delenom štvrtom mieste spolu s Angličanmi Paulom Waringom a Davidom Horseym a Švédom Magnusom Carlssonom. Najlepším domácim hráčom bol Sergio Garcia a Nacho Elvira. Obaja delili 12. miesto. V turnaji sa po zlomenine nohy objavil aj domáci matador Miguel Angel Jiménez. Herný výpadok bolo na ňom znať a na turnaji sa zahral len dve kolá. Mnohým ďalším španielskym hráčom však domáci šampionát vôbec nevyšiel. Alvaro Quiros, Pablo Larazábal a José María Olazábal si na ihrisku Parador de El Saler zahrali len dva dni.

Komentáre

V ženskom golfovom kalendári bol na programe štvrtý major turnaj sezóny, The Amundi Evian Championship, ktorý tradične hostí Francúzsko. Nelly Korda na turnaji prelomila čiernu sériu troch turnajov, kedy neprešla cutom, ale v boji o titul sa neukázala. Predvádzala kolísavé výkony a nakoniec sa jej podarilo až v nedeľnom finále zahrať svoje najlepšie kolo na turnaji a s celkovým skóre -5 delila 26. miesto. Napínavý súboj o prestížny major titul vyvrcholil až posledným patom. Postarala sa o to Japonka Ayaka Furue. Tá sa po bogey na jamke číslo 12. dostala na skóre -14 a zdalo sa, že stratila šancu na víťazstvo. Japonka však predviedla skvelý finiš. Naštartovala ju séria troch birdie za sebou od jamke číslo 14., ktorá ju dostala na priebežné skóre -17. Rovnaké skóre mala na svojom konte aj Austrálčanka Stephanie Kyriacou, ktorá chybovala na predposlednej jamke. Na poslednej jamke s parom päť sa Japonka dostala druhou ranou na grín a dokázala premeniť eagle pat. Na jej skóre -19 tak už nikto nedokázal zareagovať. Austrálčanka zahrala birdie a so skóre -18 skončila na druhom mieste.

Tretie miesto si, tiež vďaka eaglu na poslednej jamke, vybojovala Thajčanka Patty Tavatanakit, ktorá vo finálovom kole zahrala výborných 63 rán (-8). Štvrté miesto patrí Američanke Lauren Coughlin so skóre -15. Coughlin bola v hre o titul, ale jej priebežné skóre -17 sa znížilo vďaka dvom bogey a 16. a 17. jamke. Výborný finiš mala aj Kórejčanka Haeran Ryu, ktorá zahrala na posledných štyroch jamkách tri birdie a jeden eagle. To ju dostalo na skóre -13 a piate miesto v turnaji. So skóre -11 si šieste miesto vybojovala Thajčanka Pajaree Anannarukarn. Siedme miesto si podelila trojica Peiyun Chien, Hye-Jin Choi a Esther Henseleit, všetky so skóre -10. Nemka Henseleit sa tak stala najlepšou európskou hráčkou turnaja. Umiestnenie v TOP10 sa ušlo ešte dvojici Akie Iwai a Ally Ewing, ktorá si podelila 10. miesto so skóre -9. Obhajkyni titulu, domácej Celine Boutier, sa v tomto ročníku nedarilo. Nevyšli jej hlavne víkendové kolá, kde nedokázala pokoriť par ihriska a s celkovým skóre -3 delila až 39. miesto.

Komentáre