Výborný týždeň má za sebou Louis Oosthuizen. Na turnaji Volvo Golf Champions si vybojoval dve víťazstvá. Najskôr triumfoval v sponzorskom turnaji družstiev, v ktorom hrali dvaja profesionáli a jeden amatér a výborným záverečným kolom dokázal zmazať náskok Scotta Jamiesona a vyhral aj v hlavnom turnaji. K tomu všetkému si na svoju domácu farmu odváža bager. Víťazní profesionáli z turnaja sponzorov totiž dostávali ako cenu osobný automobil. Oosthuizen ho však po dohode so organizátorom vymenil za novučičký bager. To ešte netušil, že si svoje konto na konci týždňa vylepší aj o 350.000 EUR. Pred záverečným kolom by tomu málokto veril. V sobotu sa totiž Oosthuizen poriadne trápil a klesol na delené druhé miesto. Vedúci Scott Jamieson mal pred ním náskok piatich rán. Ale Oosthuizen predviedol v nedeľnom finále excelentný výkon. Po desiatich jamkách zrovnal výsledok s Jamiesonom. Je pravda, že aj s jeho pomocou. Jamieson zahral na jamke číslo 5 double bogey, čím zmazal svoje predchádzajúce dva birdie a do konca kola nebol schopný skórovať. Na jamke číslo 16 zahral bogey a Oosthuizen v tej chvíli viedol o dve rany. Jamiesonovi mohol pomôcť k vynúteniu si play-off len eagle na záverečnej jamke. Na krátkom pare štyri však poslal svoj odpal medzi divákov na ľavej strane grínu. Následná prihrávka len tesne minula jamku a to stačilo Jamiesovi len na druhé miesto s výsledok -15. Na Oosthuizena strácal jednu ranu. Na treťom mieste s výsledkom -14 skončil Thongchai Jaidee. Aj ten odchádzal z Durbanu spokojný, pretože práve on bol partnerom Oosthuizena v sponzorskom turnaji a osobným automobilom nepohrdol. Na štvrté miesto sa prebojoval Padraig Harrington, hlavne vďaka výbornému výkonu v druhej polovici finálového kola. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 hráčov. Pre chorobu sa ospravedlnil Peter Hanson a Miguel Angel Jimenéz. Kým Hansona trápi len chrípka, Jimenéza neuvidíme na grínoch pravdepodobne dlhšie. Pri lyžovačke si totiž zlomil nohu a jeho návrat na profesionálnu túru je otázny.

Komentáre

Finálovú sériu tohto ročníka European Tour odštartoval turnaj Turkish Airlines Open, ktorý hostilo ihrisko The Montgomerie Maxx Royal v tureckom Beleku. Turnaj bol veľmi vyrovnaný počas všetkých štyroch dní  a napokon sa o jeho víťazovi muselo rozhodnúť až v play-off, ktoré malo na svojom začiatku až šesťčlenné zoskupenie.  Z veľkých favoritov turnaja sa však do tejto skupiny neprebojoval nikto. Obhajca titulu Justin Rose, ktorý v Turecku triumfoval v posledných dvoch rokoch a očakával sa jeho víťazný hetrik, pokazil tretie kolo, keď zahral 73 rán (+1) a sľubne rozbehnutý turnaj sa pre neho prakticky skončil. Rose v poslednom kole zahral 68 rán )-4) a s celkovým skóre -13 delil 21. miesto. Veľké očakávania mal v Turecku aj Američan Patrick Reed. Po tom, čo v úvodnom kole zahral len jednu ranu pod par, nasledovali dve výborné kolá so zhodným skóre 65 rán (-7) a dostal sa do popredia výsledkovej listiny. Turnaj však skončil tak ako ho začal. V poslednom kole zahral zasa len jednu ranu pod par ihriska a prepadol sa o osem miest na delené 10. miesto s celkovým skóre -16. Na tejto priečke skončil mimo iných aj Lee Westwood. Rovnako ako Reed dopadol v poslednom kole aj Ross Fisher. Tiež zahral 71 rán a klesol na delené 10. miesto.

Dvaja hráči dokázali v nedeľnom finále zahrať výsledok 64 rán (-8). Ind Sharma sa vďaka tomuto výsledku dostal na do TOP10 na delené 7. miesto so skóre -18, ktoré delil spolu so Škótom Macintyreom. Američan Kurt Kitayama vďaka 64 ranám v poslednom kole mohol dokonca bojovať o titul. Zapísal celkové skóre -20 a spolu s ďalšími piatimi hráčmi sa dostal do play-off. Okrem neho sa o titul mohli popasovať Tyrrell Hatton, Matthias Schwab, Benjamin Herbert, Victor Perez a Erik Van Rooyen. Play-off sa hralo len na poslednej jamke s parom päť. Hneď po prvom pokuse sa šestica zredukovala o polovicu. Van Rooyen zahral bogey po nevydarenom odpale a ani  par v podaní Victora Pereza a Benjamina Herberta nestačil na pokračovanie play-off. Trojica Hatton, Schwab a Kitayama zahrala na prvej pridanej jamke birdie. Zhodný výsledok zahrala táto trojica aj na druhý pokus, ale tento krát to bol par jamky.  Na tretí pokus vypadol z boja Kitayama, keď Hatton a Schwab zahrali opäť birdie. To už sa hralo pod umelým osvetlením. Na štvrtý pokus prišlo konečne rozhodnutie. Hatton síce minul svoj pokus na birdie, ale Rakúšan Schwab nepremenil pat na par a o víťazovi bolo rozhodnuté.

Komentáre