Výborný týždeň má za sebou Louis Oosthuizen. Na turnaji Volvo Golf Champions si vybojoval dve víťazstvá. Najskôr triumfoval v sponzorskom turnaji družstiev, v ktorom hrali dvaja profesionáli a jeden amatér a výborným záverečným kolom dokázal zmazať náskok Scotta Jamiesona a vyhral aj v hlavnom turnaji. K tomu všetkému si na svoju domácu farmu odváža bager. Víťazní profesionáli z turnaja sponzorov totiž dostávali ako cenu osobný automobil. Oosthuizen ho však po dohode so organizátorom vymenil za novučičký bager. To ešte netušil, že si svoje konto na konci týždňa vylepší aj o 350.000 EUR. Pred záverečným kolom by tomu málokto veril. V sobotu sa totiž Oosthuizen poriadne trápil a klesol na delené druhé miesto. Vedúci Scott Jamieson mal pred ním náskok piatich rán. Ale Oosthuizen predviedol v nedeľnom finále excelentný výkon. Po desiatich jamkách zrovnal výsledok s Jamiesonom. Je pravda, že aj s jeho pomocou. Jamieson zahral na jamke číslo 5 double bogey, čím zmazal svoje predchádzajúce dva birdie a do konca kola nebol schopný skórovať. Na jamke číslo 16 zahral bogey a Oosthuizen v tej chvíli viedol o dve rany. Jamiesonovi mohol pomôcť k vynúteniu si play-off len eagle na záverečnej jamke. Na krátkom pare štyri však poslal svoj odpal medzi divákov na ľavej strane grínu. Následná prihrávka len tesne minula jamku a to stačilo Jamiesovi len na druhé miesto s výsledok -15. Na Oosthuizena strácal jednu ranu. Na treťom mieste s výsledkom -14 skončil Thongchai Jaidee. Aj ten odchádzal z Durbanu spokojný, pretože práve on bol partnerom Oosthuizena v sponzorskom turnaji a osobným automobilom nepohrdol. Na štvrté miesto sa prebojoval Padraig Harrington, hlavne vďaka výbornému výkonu v druhej polovici finálového kola. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 hráčov. Pre chorobu sa ospravedlnil Peter Hanson a Miguel Angel Jimenéz. Kým Hansona trápi len chrípka, Jimenéza neuvidíme na grínoch pravdepodobne dlhšie. Pri lyžovačke si totiž zlomil nohu a jeho návrat na profesionálnu túru je otázny.

Komentáre

Turnaj Phoenix Open je známy svojou búrlivou atmosférou. Tá sa v tomto ročníku dostala nielen na tribúnu okolo jamky číslo 16., ale prakticky na celé ihrisko a bolo to už skutočne cez čiaru. Zasahovala polícia, bolo možnosť vidieť bitky medzi podguráženými fanúšikmi, diváčka spadla z tribúny a všetci hráči si veľmi vydýchli, keď už mali turnaj za sebou. Vyrušovanie hráčov pri hre bolo totiž tak výrazné, že aj niektorí „kľudní“ hráči sa neudržali v konverzácii s divákmi. Turnajový titul si nakoniec vybojoval Kanaďan Nick Taylor. Ten mal na svojom konte po štyroch odohraných kolách skóre -21, rovnako ako Američan Charley Hoffman. Taylor sa na skóre -21 dostal vďaka birdie na poslednej jamke a víťazovi muselo rozhodovať play-off. V rozohrávke sa hráči vrátili dvakrát na záverečnú jamku. Na prvý pokus obaja zahrali birdie, ale pri druhom pokuse sa to podarilo iba Taylorovi a mohol tak oslavovať štvrtý titul na okruhu PGA Tour. Tri rany za víťaznou dvojicou skončila na delenom treťom mieste dvojica Sam Burns a Scottie Scheffler.

Scheffler obhajoval titul z posledných dvoch ročníkov tohto turnaja a podal veľmi vyrovnaný výkon, keď po úvodnom kole so skóre 68 rán (-3) odohral všetky zostávajúce kola s rovnakým skóre 66 rán (-5). Mal aj skvelý úvod vo finálovom kole, keď mal na svojom konte po prvých piatich jamkách štyri birdie, ale potom sa jeho skórovanie zastavilo a hetrik sa mu vzďaľoval. Sanith Theegala, ktorý pred úvodom finálového kola delil prvé miesto s Taylorom, sa prepadol na piate miesto so skóre -17. Jordan Spieth, ktorý bol veľmi rozčarovaný zo správania sa divákov na turnaji, obsadil delené šieste miesto s Maverickom McNealym, obaja so skóre -14. Do najlepšej desiatky sa dostala ešte štvorica hráčov na delenom ôsmom mieste so skóre -13, Adam Scott, Kurt Kityama, Cameron Young a Andrew Novak.

Komentáre