Výborný týždeň má za sebou Louis Oosthuizen. Na turnaji Volvo Golf Champions si vybojoval dve víťazstvá. Najskôr triumfoval v sponzorskom turnaji družstiev, v ktorom hrali dvaja profesionáli a jeden amatér a výborným záverečným kolom dokázal zmazať náskok Scotta Jamiesona a vyhral aj v hlavnom turnaji. K tomu všetkému si na svoju domácu farmu odváža bager. Víťazní profesionáli z turnaja sponzorov totiž dostávali ako cenu osobný automobil. Oosthuizen ho však po dohode so organizátorom vymenil za novučičký bager. To ešte netušil, že si svoje konto na konci týždňa vylepší aj o 350.000 EUR. Pred záverečným kolom by tomu málokto veril. V sobotu sa totiž Oosthuizen poriadne trápil a klesol na delené druhé miesto. Vedúci Scott Jamieson mal pred ním náskok piatich rán. Ale Oosthuizen predviedol v nedeľnom finále excelentný výkon. Po desiatich jamkách zrovnal výsledok s Jamiesonom. Je pravda, že aj s jeho pomocou. Jamieson zahral na jamke číslo 5 double bogey, čím zmazal svoje predchádzajúce dva birdie a do konca kola nebol schopný skórovať. Na jamke číslo 16 zahral bogey a Oosthuizen v tej chvíli viedol o dve rany. Jamiesonovi mohol pomôcť k vynúteniu si play-off len eagle na záverečnej jamke. Na krátkom pare štyri však poslal svoj odpal medzi divákov na ľavej strane grínu. Následná prihrávka len tesne minula jamku a to stačilo Jamiesovi len na druhé miesto s výsledok -15. Na Oosthuizena strácal jednu ranu. Na treťom mieste s výsledkom -14 skončil Thongchai Jaidee. Aj ten odchádzal z Durbanu spokojný, pretože práve on bol partnerom Oosthuizena v sponzorskom turnaji a osobným automobilom nepohrdol. Na štvrté miesto sa prebojoval Padraig Harrington, hlavne vďaka výbornému výkonu v druhej polovici finálového kola. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 hráčov. Pre chorobu sa ospravedlnil Peter Hanson a Miguel Angel Jimenéz. Kým Hansona trápi len chrípka, Jimenéza neuvidíme na grínoch pravdepodobne dlhšie. Pri lyžovačke si totiž zlomil nohu a jeho návrat na profesionálnu túru je otázny.

Komentáre

Po zranení chrbta, ktoré si privodila v marci tohto roku, sa Lilia Vu vrátila do turnajového kolotoča LPGA Tour a hneď víťazne. Na turnaji Meijer LPGA Classic dokázala skvele finišovať. V nedeľnom finále ani raz nechybovala a zapísala sedem birdie. Tento výkon ju dostal na celkové skóre -16 a Vu čakala, kto sa k jej výsledku pridá. Najskôr jej skóre dorovnala Lexi Thompson a následne si skóre -16 zapísala aj priebežná líderka turnaja Grace Kim. Rozohrávku rozhodol až premenený birdie pat na tretej pridanej jamke, ktorý znamenal pre Vu piaty titul na okruhu LPGA Tour. Lexi Thompson, ktorá nedávno oznámila ukončenie kariéry po tejto sezóne, mala na dosah svoj 12 titul na okruhu, ale nedosiahla naň. Naposledy sa tešila z víťazstva v roku 2019. Austrálčanka Grace Kim vstupovala do finálového kola z prvého miesta, ale hneď úvod naznačil, že jej cesta za titulom nebude jednoduchá. Kim stratila dve rany na prvých dvoch jamkách a dokonca prvej časti finálového kola dokázala zahrať len jedno birdie a rovnako zapísala aj jedno bogey. V druhej časti síce už nechybovala, ale zahrala len jediné birdie na jamke číslo 14.

Potrebovala na zostávajúcich štyroch jamkách zahrať aspoň jedno birdie, aby sa mohla tešiť z titulu, ale nepodarilo sa jej to. Napokon delila druhé miesto s Thompson. Play-off mohlo byť aj s účasťou Ally Ewing, ktorá mala na svojom konte skóre -16 ešte tri jamky pred koncom. Jej snaha dostať sa na vrchol výsledkovej listiny ale priniesla opačný efekt. Ewing zahrala bogey na jamke číslo 16. a následne aj na jamke číslo 17. Birdie na poslednej jamke jej zabezpečilo aspoň samostatné štvrté miesto so skóre -15. Allisen Corpuz a Narin An si podelili piate miesto so skóre -14 a Kristen Gillman si vybojovala siedme miesto so skóre -13. Umiestnenie v TOP10 výsledkovej listiny ukončila štvorica Ayaka Furue, Atthaya Thitikul Ryann O´Toole a Alison Lee. Všetky zahrali zhodné skóre -12. Obhajkyňa titulu, Írka Leona Maguire, sa v tomto roku dostala pod hranicu 70 rán len v druhom kole a nakoniec so skóre -1 delila 65. miesto. Cutom neprešla Nelly Korda. Korda mala veľmizlý vstup do turnaja. Hneď na prvej jamke úvodného kola zahrala double bogey a pridala ďalšie dve bogey. Úvodné kolo zahrala so skóre 76 rán (+4) a hoci sa v druhom kole zlepšila, na účasť vo víkendových kolách jej chýbala jedna rana.

Komentáre