Výborný týždeň má za sebou Louis Oosthuizen. Na turnaji Volvo Golf Champions si vybojoval dve víťazstvá. Najskôr triumfoval v sponzorskom turnaji družstiev, v ktorom hrali dvaja profesionáli a jeden amatér a výborným záverečným kolom dokázal zmazať náskok Scotta Jamiesona a vyhral aj v hlavnom turnaji. K tomu všetkému si na svoju domácu farmu odváža bager. Víťazní profesionáli z turnaja sponzorov totiž dostávali ako cenu osobný automobil. Oosthuizen ho však po dohode so organizátorom vymenil za novučičký bager. To ešte netušil, že si svoje konto na konci týždňa vylepší aj o 350.000 EUR. Pred záverečným kolom by tomu málokto veril. V sobotu sa totiž Oosthuizen poriadne trápil a klesol na delené druhé miesto. Vedúci Scott Jamieson mal pred ním náskok piatich rán. Ale Oosthuizen predviedol v nedeľnom finále excelentný výkon. Po desiatich jamkách zrovnal výsledok s Jamiesonom. Je pravda, že aj s jeho pomocou. Jamieson zahral na jamke číslo 5 double bogey, čím zmazal svoje predchádzajúce dva birdie a do konca kola nebol schopný skórovať. Na jamke číslo 16 zahral bogey a Oosthuizen v tej chvíli viedol o dve rany. Jamiesonovi mohol pomôcť k vynúteniu si play-off len eagle na záverečnej jamke. Na krátkom pare štyri však poslal svoj odpal medzi divákov na ľavej strane grínu. Následná prihrávka len tesne minula jamku a to stačilo Jamiesovi len na druhé miesto s výsledok -15. Na Oosthuizena strácal jednu ranu. Na treťom mieste s výsledkom -14 skončil Thongchai Jaidee. Aj ten odchádzal z Durbanu spokojný, pretože práve on bol partnerom Oosthuizena v sponzorskom turnaji a osobným automobilom nepohrdol. Na štvrté miesto sa prebojoval Padraig Harrington, hlavne vďaka výbornému výkonu v druhej polovici finálového kola. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 hráčov. Pre chorobu sa ospravedlnil Peter Hanson a Miguel Angel Jimenéz. Kým Hansona trápi len chrípka, Jimenéza neuvidíme na grínoch pravdepodobne dlhšie. Pri lyžovačke si totiž zlomil nohu a jeho návrat na profesionálnu túru je otázny.

Komentáre

PGA tour odštartovala novú sezónu turnajom Fortinet Championship. Hneď po tomto turnaji bude nasledovať prestávka v jej programe, keďže si výber USA zmeria sily s výberom zvyšku sveta v President Cupe. Do neho len nedávno kapitán Davis Love III. oznámil mená hráčov, ktorých nominoval do tímu ako „divoké karty“. Bol medzi nimi aj Max Homa, ktorý už bol, ako obhajca titulu, prihlásený na turnaj Fortinet Championship. Homa tak nastúpil na turnaj a určite sa mu to vyplatilo. Hneď v úvode sa dostal do popredia výsledkovej listiny, keď v prvom kole zahral 65 rán (-7) a nad jeho sily bol len Justin Lower, ktorý zahral ešte o dve rany lepšie. Lower si s Homom vymieňali vedenie v turnaji, ale do finálového kola išiel napokon z prvého miesta Lower. Tomu sa ale v poslednom kole nedarilo skórovať a vo výsledkovej listine sa pomaly prepadával. Napokon zahral 73 rán (+1) a s celkovým skóre -12 si podelil štvrté miesto s Kórejčanom Byeong Hun An.

Túto dvojicu o ranu predbehol Američan Taylor Montgomery. Ten dokázal v poslednom kole zahrať skvelých 64 rán (-8) a vo výsledkovej listine sa posunul o 34 miest. Skóre -13 mu stačilo na tretie miesto. Všetko rozhodla posledná jamka a dvojica Max Homa a Danny Willett. Willett mal pred touto jamkou priebežné skóre -16 a Homa o ranu horšie. Willett však na poslednej päťparovej jamke nečakane zaváhal a zahral bogey, čo ho dostalo na skóre -15. Homa toto zaváhanie využil a podarilo sa mu skórovať. Birdie na poslednej jamke znamenalo víťazné skóre -16 a úspešnú obhajobu titulu. Zdá sa, že novú sezónu odštartoval úspešne aj Rickie Fowler. So skóre -11 sa prepracoval do TOP10 turnaja a delil šieste miesto spolu so Sanithom Theegalem a Nickom Taylorom. Umiestenie v TOP10 z úvodného podujatia sezóny si odniesla aj trojica Brendon Todd, Harris English a Davis Thompson na delenom 9. mieste so skóre -10.

Komentáre