Výborný týždeň má za sebou Louis Oosthuizen. Na turnaji Volvo Golf Champions si vybojoval dve víťazstvá. Najskôr triumfoval v sponzorskom turnaji družstiev, v ktorom hrali dvaja profesionáli a jeden amatér a výborným záverečným kolom dokázal zmazať náskok Scotta Jamiesona a vyhral aj v hlavnom turnaji. K tomu všetkému si na svoju domácu farmu odváža bager. Víťazní profesionáli z turnaja sponzorov totiž dostávali ako cenu osobný automobil. Oosthuizen ho však po dohode so organizátorom vymenil za novučičký bager. To ešte netušil, že si svoje konto na konci týždňa vylepší aj o 350.000 EUR. Pred záverečným kolom by tomu málokto veril. V sobotu sa totiž Oosthuizen poriadne trápil a klesol na delené druhé miesto. Vedúci Scott Jamieson mal pred ním náskok piatich rán. Ale Oosthuizen predviedol v nedeľnom finále excelentný výkon. Po desiatich jamkách zrovnal výsledok s Jamiesonom. Je pravda, že aj s jeho pomocou. Jamieson zahral na jamke číslo 5 double bogey, čím zmazal svoje predchádzajúce dva birdie a do konca kola nebol schopný skórovať. Na jamke číslo 16 zahral bogey a Oosthuizen v tej chvíli viedol o dve rany. Jamiesonovi mohol pomôcť k vynúteniu si play-off len eagle na záverečnej jamke. Na krátkom pare štyri však poslal svoj odpal medzi divákov na ľavej strane grínu. Následná prihrávka len tesne minula jamku a to stačilo Jamiesovi len na druhé miesto s výsledok -15. Na Oosthuizena strácal jednu ranu. Na treťom mieste s výsledkom -14 skončil Thongchai Jaidee. Aj ten odchádzal z Durbanu spokojný, pretože práve on bol partnerom Oosthuizena v sponzorskom turnaji a osobným automobilom nepohrdol. Na štvrté miesto sa prebojoval Padraig Harrington, hlavne vďaka výbornému výkonu v druhej polovici finálového kola. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 hráčov. Pre chorobu sa ospravedlnil Peter Hanson a Miguel Angel Jimenéz. Kým Hansona trápi len chrípka, Jimenéza neuvidíme na grínoch pravdepodobne dlhšie. Pri lyžovačke si totiž zlomil nohu a jeho návrat na profesionálnu túru je otázny.

Komentáre

Turnaj Hero Dubai Desert Classic priťahoval pozornosť divákov už od samotného začiatku. Najskôr sa pri tréningu dostali do roztržky Patrick Reed a Rory McIlroy. McIlroy na cvičných plochách ignoroval Reeda, ktorý ho prišiel pozdraviť a ten po ňom následne „pohodil“ drevené týčko. Reed je hráčom LIV Golf a McIlroy je so svojimi postojmi výrazne proti tejto súťaži, resp. účasti hráčov z LIV Golf na turnajoch PGA Tour a DP World Tour. Na Vianoce dostal od Reeda na diaľku darček v podobe súdneho predvolania v rámci Reedovej širšej žaloby na PGA Tour. Ďalšiu pozornosť vzbudilo počasie, ktoré urobilo v začiatku turnaja posun v programe a tak sa nakoniec posledné kolo dohrávalo až v pondelok. A v treťom kole výsledky postavili do jedného flajtu Henrika Stensona a Luka Donalda. Stenson pre svoju účasť na LIV Golf prišiel o miesto kapitána Európy pre tohtoročný Ryder Cup a nahradil ho práve Luke Donald. Takže bolo o čom hovoriť a písať aj mimo golfu. Ale ten bol našťastie výborný. A s dramatickou zápletkou až do posledného patu. A obstarali ju práve McIlroy a Reed. V pondelkovej dohrávke turnaja mal McIlroy náskok troch rán pred svojimi najbližšími prenasledovateľmi a Reed na neho strácal dokonca štyri rany.

Ale Američan zahral v prvej časti finálového kola tri birdie a pridal eagle na jamke číslo 10. Nasledovalo ďalšie birdie a skóroval aj na jamke číslo 13. Tak sa dostal na rovnaké skóre ako McIlroy. Ten zahral bogey na jamke číslo 15. a poslal tak Reeda do vedenia. Reed však stratil ranu na 16. jamke a kým na predposlednej jamke len zachraňoval par, McIlroy skóroval a dostal sa opäť do vedenia o jednu ranu. Reed, ktorý hral vo flajte pred McIlroyom, skóroval na poslednej jamke a vyrovnal skóre. McIlroy síce dostal na grín až svoju tretiu ranu, ale premenil pat na birdie a bolo rozhodnuté. Zapísal skóre -19 a po tretí krát sa tešil z titulu na tomto turnaji. Reed sa musel uspokojiť len s druhým miestom. Na treťom mieste skončil so skóre -16 Lucas Herbert a ranu za ním bol štvrtý Callum Shinkwin. Francúz Julien Brun zapísal celkové skóre -14 a vybojoval si výborné piate miesto. Až šiesta pozícia bola delená. Thomas Pieters a Ian Poulter zahrali zhodne -13. Súboj bývalého a nového kapitána rydercupového tímu vyhral Henrik Stenson. So skóre -12 delil 8. miesto spolu s Johannesom Veermanom, Marcusom Kinhultom, Richardom Blandom a Angelom Hidalgom. Luke Donald sa do finálového kola neprebojoval.

Komentáre