Hneď na svojom prvom vystúpení na okruhu PGA Tour sa predviedol nováčik túry Russel Henley. Titul z prestížneho turnaja Sony Open in Hawaii si nielenže vybojoval s prehľadom, ale aj v novom rekorde turnaja. Henley podával počas celého turnaja veľmi vyrovnaný výkon. Tri kolá zahral s rovnakým výsledkom -7 (63 rán) a len v sobotnom kole zahral výsledok o štyri rany horší. Do finálového kola išiel z deleného prvého miesta. Spoločnosť mu robil ďalší nováčik túry Scott Langley. Ten v úvodnom kole zahral 62 rán (-8) a držal sa na vrchole výsledkovej listiny počas celého turnaja. Až v záverečnom kole však zahral len par ihriska a odsunul sa na delené tretie miesto s celkovým výsledkom -17. Henley hneď na prvej jamke nedeľného finále zahral birdie a dostal sa do samostatného vedenia, ktoré už nepustil. Famózny bol hlavne záver jeho finálového kola, keď na posledných piatich jamkách zahral vždy birdie. Celkovo zahral -24, čím utvoril nový rekord turnaja. Pôvodný rekord držal Brad Faxon z roku 2001, ale bol o štyri rany horší. Tri rany za víťazom skončil Tim Clark. Tretie miesto s Langelym delil Charles Howell III. Obhajca titulu Johnson Wagner si turnaj užil len dva dni. Ale nebol jediným „prekvapením“ turnaja. V sobotu už na Havaji nehral ani Zach Johnson alebo Davis Love III. Víťaz z minulého týždňa Dusitn Johnson odstúpil kvôli chrípke z turnaja po polovici úvodného kola. Okrem víťazstva a bodov do rebríčku FedEx Cupu sa Henley zapísal do histórie PGA Tour vďaka svojmu výsledku aj ako víťaz z druhým najnižším skóre v histórii PGA Tour. Od roku 2001 sa stal prvým nováčikom PGA Tour, ktorý pri svojom debute získal turnajový titul.

Komentáre

PGA Tour a European Tour mala na programe spoločný turnaj zo série World Golf Championship – HSBC Championship, ktorý hostilo ihrisko Sheshan International GC v Šanghaji. Súboj o turnajový titul bol dramatický až do samotného záveru a napokon muselo o víťazovi rozhodovať play-off. V ňom sa stretli dvaja hráči, ktorí si po štyroch kolách pripísali na svoje konto skóre -19. Vyrovnane hrajúci Rory McIlroy a obhajca titulu Xander Schauffele. McIlroy zahral prvé tri kolá turnaja so zhodným skóre 67 rán (-5). Vo finálovom kole zahral 68 rán (-4), keď trikrát skóroval v prvej polovici kola a v druhej pridal len jedno birdie na jamke číslo 14. Následne už nedokázal skórovať, ale stále v turnaji viedol s najtesnejším náskokom. Schauffele sa na neho dotiahol až vďaka birdie na poslednej jamke. To rozhodlo, že turnaj pôjde do rozohrávky. V nej si McIlroy hneď na prvej pridanej jamke vybojoval titul, keď zahral birdie, kým Schauffele zahral iba par. Pre McIlroya to bol už štvrtý titul v tomto roku a tretí v sérii WGC. Schauffele potvrdil, že sa mu v Číne darí a mrzieť ho môže hlavne slabé druhé kolo, keď nevyužil mnoho šancí na skórovanie a zapísal len 69 rán (-3).

Dve rany za vedúcou dvojicou skončil Louis Oosthuizen na treťom mieste. Dobrú formu potvrdil aj Francúz Victor Perez, ktorý skončil na delenom štvrtom mieste spolu s Rakúšanom Schwabom a Mexičanom Ancerom. Všetci zahrali skóre -15. Angličan Matthew Fitzpatrick si vybojoval siedme miesto so skóre -14. Do TOP10 sa dostala ešte trojica hráčov na delenom 8. mieste so skóre-12, Patrick Reed, Paul Waring a Jason Kokrak. Domácich divákov v prvom kole potešil Haotong Li, ktorý sa po výsledku 64 rán (-8) dostal do vedenia v turnaji. Jeho nádeje na titul sa však rozplynuli v nasledujúcich kolách, kedy ani raz nepokoril par ihriska a nakoniec sa musel uspokojiť s deleným 24. miestom. Najlepším domácim hráčom sa stal Yechun Yuan, ktorý si výrazne polepšil postavenie vo výsledkovej listine výkonom v poslednom kole. Yuan zahral 66 rán (-6) a posunul sa do TOP20, keď so skóre -9 delil 17. miesto. Mnoho zvučných mien si turnaj v Šanghaji, ktorý nemal cut, odtrpelo. Ian Poulter odstúpil z turnaja po dvoch kolách. Danny Willett zapísal skóre +11 a skončil na 73. mieste. Tommy Fleetwood delil 53. miesto s celkovým skóre +2, rovnako ako Sergio Garcia či Tony Finau.

Komentáre