Hneď na svojom prvom vystúpení na okruhu PGA Tour sa predviedol nováčik túry Russel Henley. Titul z prestížneho turnaja Sony Open in Hawaii si nielenže vybojoval s prehľadom, ale aj v novom rekorde turnaja. Henley podával počas celého turnaja veľmi vyrovnaný výkon. Tri kolá zahral s rovnakým výsledkom -7 (63 rán) a len v sobotnom kole zahral výsledok o štyri rany horší. Do finálového kola išiel z deleného prvého miesta. Spoločnosť mu robil ďalší nováčik túry Scott Langley. Ten v úvodnom kole zahral 62 rán (-8) a držal sa na vrchole výsledkovej listiny počas celého turnaja. Až v záverečnom kole však zahral len par ihriska a odsunul sa na delené tretie miesto s celkovým výsledkom -17. Henley hneď na prvej jamke nedeľného finále zahral birdie a dostal sa do samostatného vedenia, ktoré už nepustil. Famózny bol hlavne záver jeho finálového kola, keď na posledných piatich jamkách zahral vždy birdie. Celkovo zahral -24, čím utvoril nový rekord turnaja. Pôvodný rekord držal Brad Faxon z roku 2001, ale bol o štyri rany horší. Tri rany za víťazom skončil Tim Clark. Tretie miesto s Langelym delil Charles Howell III. Obhajca titulu Johnson Wagner si turnaj užil len dva dni. Ale nebol jediným „prekvapením“ turnaja. V sobotu už na Havaji nehral ani Zach Johnson alebo Davis Love III. Víťaz z minulého týždňa Dusitn Johnson odstúpil kvôli chrípke z turnaja po polovici úvodného kola. Okrem víťazstva a bodov do rebríčku FedEx Cupu sa Henley zapísal do histórie PGA Tour vďaka svojmu výsledku aj ako víťaz z druhým najnižším skóre v histórii PGA Tour. Od roku 2001 sa stal prvým nováčikom PGA Tour, ktorý pri svojom debute získal turnajový titul.

Komentáre

V kalendári turnajov PGA Tour sa objavil nový názov turnaja, ktorý má však za sebou bohatú tradíciu. Turnaj v kalifornskej La Quinta mal naposledy meno The Desert Classic, ale v tomto ročníku ho mohli diváci vidieť pod názvom The American Express. Formát aj miesto turnaja sa však nezmenili a tak si hráči opäť zahrali na troch ihriskách, La Quinta Country Club, Nicklas Tournament Course a Stadium Course, pričom posledné z nich hostilo aj finálové kolo. Turnaj mal tak cut až v sobotu večer a jeho číslo bolo poriadne vysoké. Do finálového kola sa dostali hráči so skóre -9 a lepším. Takýto výsledok sa nepodarilo dosiahnuť Philovi Mickelsonovi, hostiteľovi turnaja, ktorý ani raz nepokoril hranicu 70 rán, rovnako ako Francesco Molinari. Finálové kolo si neužil ani obhajca titulu z minulého roku Adam Long. Ten si skóre pod 70 rán zapísal len v prvom kole na ihrisku La Quinta Country Club a na cut mu nakoniec chýbali tri rany. Hráči zo samotného vrcholu výsledkovej listiny na tom boli opačne. Väčšina z nich si skóre nad 70 rán zapísala maximálne v jednom kole turnaja. Najvyššie z nich skončil Scottie Scheffler. Ten si skóre 70 rán (-2) zapísal v poslednom kole a z priebežnej prvej priečky turnaja sa dostal na konečné tretie miesto so skóre -23.

Za ním nasledovala dvojica na delenej štvrtej priečke so stratou troch rán. Bud Cauley si zapísal 71 rán v treťom kole, ktoré odohral na Stadium Course a Rakúšan Sepp Straka odohral všetky štyri kolá s výsledkami pod 70 rán. Na druhom mieste skončil Mexičan Abraham Ancer, ktorý riadne zdramatizoval finálové kolo. Podal v ňom výborný výkon a zapísal skóre 63 (-9), čím vyrovnal rekord ihriska Stadium Course a celkovo skóre -24. To bolo skóre, ktoré mal v tom čase na svojom konte aj priebežný líder turnaja po troch kolách, Andrew Landry. Landry mal však za sebou sériu troch bogey v rade a keď sa mu nepodarilo skórovať ani na päťparovej 16-tej jamke, zdalo sa, že turnaj bude rozhodovať play-off. Landry sa však dokázal skoncentrovať a výbornou ranou z odpaliska na predposlednej jamke si pripravil skvelú pozíciu pre birdie, ktoré aj zapísal. S náskokom jednej rany išiel na poslednú jamku a aj tu dokázal skórovať. To mu zabezpečilo celkové skóre -26 a turnajový titul. Landry v tejto sezóne PGA Tour odohral do turnaja American Express osem turnaj, kde prešiel cutom len na Safeway Open, kde delil 23. miesto, takže jeho radosť z víťazstva bola pochopiteľná. Ancer sa musel uspokojiť len s druhým miestom. Rory Sabbatini zapísal skóre -11, čo mu stačilo na delené 48. miesto.

Komentáre