Dejisko budúcoročného Rydere Cupu, ihrisko The Gleneagles Hotel v škótskom Perthshire, privítalo európsku túru v jej záverečnej fáze pred finálovým turnajom v Dubaji. Pred poslednými štyrmi finálovými turnajmi už bude mať European Tour iba osem pokračovaní. Deviatu časť obstaral turnaj Johnie Walker Championship. Hlavne jeho finálové kolo malo zaujímavý priebeh a na čele sa striedalo pomerne veľa hráčov. V jednom momente to vyzeralo na play-off aj so piatimi účastníkmi. V samotnom závere mal najbližšie k víťazstvu Rakúšan Wiesberger. Na jamke číslo 16. Zahral chip-in, čo znamenalo eagle a vedenie v turnaji o jednu ranu. Výsledok -17 udržal až do konca a k nemu sa pridal domáci Scott Henry, ktorý zahral eagle na poslednej jamke. Ďalší domáci hráč Stephen Gallacher napodobnil Henryho a vďaka eaglu z poslednej jamky sa dostal do vedenia v turnaji s výsledkom -18.

Jeho prvenstvo mohli ohroziť už len dvaja hráči v záverečnom flajte. Aj Angličan Fleetwood a aj Argentínčan Gonzales dokázali na poslednej jamke skórovať a vynútili si play-off. V ňom sa vrátili opäť na jamku číslo 18. a Angličan Tommy Fleetwood na nej zopakoval zasa birdie a získal svoj prvý turnajový titul na okruhu European Tour. Prekazil tak domácu radosť škótskych divákov, ktorí verili vo víťazstvo Gallachera. Gallacher sa totiž dostal do popredia turnaja vďaka impozantnému tretiemu kolu, kde zahral 64 rán (-8). Môže ho mrzieť zaváhanie na jedenástej jamke posledného kola. Na nej zahral tripple bogey a to bola strata, ktorá mu chýbala na pohodlné víťazstvo v turnaji. Argentínčan Ricardo Gonzales od úvodu turnaja viedol, ale pod jeho výpadok sa podpísalo aj zranenie kolena, ktoré mu behom záverečného kola musel ošetrovať lekár. A práve Gonzales mohol byť šťastným hrdinom dňa. Jeho tretia rana z bankru na poslednej jamke zakrúžila okolo jamky a následné birdie znamenalo len play-off. V turnaji sa v úvode zaskveli dvaja hráči, ktorým sa podarilo zahrať hole-in-one. V prvom kole to bol Scott Hend a v druhom kole Richard Finch. Obaja na jamke číslo 17. Hendovi to nestačilo ani na víkendové kolá a Finch sa aj vďaka tomu napokon prebojoval na delené 23. miesto.

Komentáre

PGA tour odštartovala novú sezónu turnajom Fortinet Championship. Hneď po tomto turnaji bude nasledovať prestávka v jej programe, keďže si výber USA zmeria sily s výberom zvyšku sveta v President Cupe. Do neho len nedávno kapitán Davis Love III. oznámil mená hráčov, ktorých nominoval do tímu ako „divoké karty“. Bol medzi nimi aj Max Homa, ktorý už bol, ako obhajca titulu, prihlásený na turnaj Fortinet Championship. Homa tak nastúpil na turnaj a určite sa mu to vyplatilo. Hneď v úvode sa dostal do popredia výsledkovej listiny, keď v prvom kole zahral 65 rán (-7) a nad jeho sily bol len Justin Lower, ktorý zahral ešte o dve rany lepšie. Lower si s Homom vymieňali vedenie v turnaji, ale do finálového kola išiel napokon z prvého miesta Lower. Tomu sa ale v poslednom kole nedarilo skórovať a vo výsledkovej listine sa pomaly prepadával. Napokon zahral 73 rán (+1) a s celkovým skóre -12 si podelil štvrté miesto s Kórejčanom Byeong Hun An.

Túto dvojicu o ranu predbehol Američan Taylor Montgomery. Ten dokázal v poslednom kole zahrať skvelých 64 rán (-8) a vo výsledkovej listine sa posunul o 34 miest. Skóre -13 mu stačilo na tretie miesto. Všetko rozhodla posledná jamka a dvojica Max Homa a Danny Willett. Willett mal pred touto jamkou priebežné skóre -16 a Homa o ranu horšie. Willett však na poslednej päťparovej jamke nečakane zaváhal a zahral bogey, čo ho dostalo na skóre -15. Homa toto zaváhanie využil a podarilo sa mu skórovať. Birdie na poslednej jamke znamenalo víťazné skóre -16 a úspešnú obhajobu titulu. Zdá sa, že novú sezónu odštartoval úspešne aj Rickie Fowler. So skóre -11 sa prepracoval do TOP10 turnaja a delil šieste miesto spolu so Sanithom Theegalem a Nickom Taylorom. Umiestenie v TOP10 z úvodného podujatia sezóny si odniesla aj trojica Brendon Todd, Harris English a Davis Thompson na delenom 9. mieste so skóre -10.

Komentáre