Dejisko budúcoročného Rydere Cupu, ihrisko The Gleneagles Hotel v škótskom Perthshire, privítalo európsku túru v jej záverečnej fáze pred finálovým turnajom v Dubaji. Pred poslednými štyrmi finálovými turnajmi už bude mať European Tour iba osem pokračovaní. Deviatu časť obstaral turnaj Johnie Walker Championship. Hlavne jeho finálové kolo malo zaujímavý priebeh a na čele sa striedalo pomerne veľa hráčov. V jednom momente to vyzeralo na play-off aj so piatimi účastníkmi. V samotnom závere mal najbližšie k víťazstvu Rakúšan Wiesberger. Na jamke číslo 16. Zahral chip-in, čo znamenalo eagle a vedenie v turnaji o jednu ranu. Výsledok -17 udržal až do konca a k nemu sa pridal domáci Scott Henry, ktorý zahral eagle na poslednej jamke. Ďalší domáci hráč Stephen Gallacher napodobnil Henryho a vďaka eaglu z poslednej jamky sa dostal do vedenia v turnaji s výsledkom -18.

Jeho prvenstvo mohli ohroziť už len dvaja hráči v záverečnom flajte. Aj Angličan Fleetwood a aj Argentínčan Gonzales dokázali na poslednej jamke skórovať a vynútili si play-off. V ňom sa vrátili opäť na jamku číslo 18. a Angličan Tommy Fleetwood na nej zopakoval zasa birdie a získal svoj prvý turnajový titul na okruhu European Tour. Prekazil tak domácu radosť škótskych divákov, ktorí verili vo víťazstvo Gallachera. Gallacher sa totiž dostal do popredia turnaja vďaka impozantnému tretiemu kolu, kde zahral 64 rán (-8). Môže ho mrzieť zaváhanie na jedenástej jamke posledného kola. Na nej zahral tripple bogey a to bola strata, ktorá mu chýbala na pohodlné víťazstvo v turnaji. Argentínčan Ricardo Gonzales od úvodu turnaja viedol, ale pod jeho výpadok sa podpísalo aj zranenie kolena, ktoré mu behom záverečného kola musel ošetrovať lekár. A práve Gonzales mohol byť šťastným hrdinom dňa. Jeho tretia rana z bankru na poslednej jamke zakrúžila okolo jamky a následné birdie znamenalo len play-off. V turnaji sa v úvode zaskveli dvaja hráči, ktorým sa podarilo zahrať hole-in-one. V prvom kole to bol Scott Hend a v druhom kole Richard Finch. Obaja na jamke číslo 17. Hendovi to nestačilo ani na víkendové kolá a Finch sa aj vďaka tomu napokon prebojoval na delené 23. miesto.

Komentáre

Turnaj Hero Dubai Desert Classic priťahoval pozornosť divákov už od samotného začiatku. Najskôr sa pri tréningu dostali do roztržky Patrick Reed a Rory McIlroy. McIlroy na cvičných plochách ignoroval Reeda, ktorý ho prišiel pozdraviť a ten po ňom následne „pohodil“ drevené týčko. Reed je hráčom LIV Golf a McIlroy je so svojimi postojmi výrazne proti tejto súťaži, resp. účasti hráčov z LIV Golf na turnajoch PGA Tour a DP World Tour. Na Vianoce dostal od Reeda na diaľku darček v podobe súdneho predvolania v rámci Reedovej širšej žaloby na PGA Tour. Ďalšiu pozornosť vzbudilo počasie, ktoré urobilo v začiatku turnaja posun v programe a tak sa nakoniec posledné kolo dohrávalo až v pondelok. A v treťom kole výsledky postavili do jedného flajtu Henrika Stensona a Luka Donalda. Stenson pre svoju účasť na LIV Golf prišiel o miesto kapitána Európy pre tohtoročný Ryder Cup a nahradil ho práve Luke Donald. Takže bolo o čom hovoriť a písať aj mimo golfu. Ale ten bol našťastie výborný. A s dramatickou zápletkou až do posledného patu. A obstarali ju práve McIlroy a Reed. V pondelkovej dohrávke turnaja mal McIlroy náskok troch rán pred svojimi najbližšími prenasledovateľmi a Reed na neho strácal dokonca štyri rany.

Ale Američan zahral v prvej časti finálového kola tri birdie a pridal eagle na jamke číslo 10. Nasledovalo ďalšie birdie a skóroval aj na jamke číslo 13. Tak sa dostal na rovnaké skóre ako McIlroy. Ten zahral bogey na jamke číslo 15. a poslal tak Reeda do vedenia. Reed však stratil ranu na 16. jamke a kým na predposlednej jamke len zachraňoval par, McIlroy skóroval a dostal sa opäť do vedenia o jednu ranu. Reed, ktorý hral vo flajte pred McIlroyom, skóroval na poslednej jamke a vyrovnal skóre. McIlroy síce dostal na grín až svoju tretiu ranu, ale premenil pat na birdie a bolo rozhodnuté. Zapísal skóre -19 a po tretí krát sa tešil z titulu na tomto turnaji. Reed sa musel uspokojiť len s druhým miestom. Na treťom mieste skončil so skóre -16 Lucas Herbert a ranu za ním bol štvrtý Callum Shinkwin. Francúz Julien Brun zapísal celkové skóre -14 a vybojoval si výborné piate miesto. Až šiesta pozícia bola delená. Thomas Pieters a Ian Poulter zahrali zhodne -13. Súboj bývalého a nového kapitána rydercupového tímu vyhral Henrik Stenson. So skóre -12 delil 8. miesto spolu s Johannesom Veermanom, Marcusom Kinhultom, Richardom Blandom a Angelom Hidalgom. Luke Donald sa do finálového kola neprebojoval.

Komentáre