Dejisko budúcoročného Rydere Cupu, ihrisko The Gleneagles Hotel v škótskom Perthshire, privítalo európsku túru v jej záverečnej fáze pred finálovým turnajom v Dubaji. Pred poslednými štyrmi finálovými turnajmi už bude mať European Tour iba osem pokračovaní. Deviatu časť obstaral turnaj Johnie Walker Championship. Hlavne jeho finálové kolo malo zaujímavý priebeh a na čele sa striedalo pomerne veľa hráčov. V jednom momente to vyzeralo na play-off aj so piatimi účastníkmi. V samotnom závere mal najbližšie k víťazstvu Rakúšan Wiesberger. Na jamke číslo 16. Zahral chip-in, čo znamenalo eagle a vedenie v turnaji o jednu ranu. Výsledok -17 udržal až do konca a k nemu sa pridal domáci Scott Henry, ktorý zahral eagle na poslednej jamke. Ďalší domáci hráč Stephen Gallacher napodobnil Henryho a vďaka eaglu z poslednej jamky sa dostal do vedenia v turnaji s výsledkom -18.

Jeho prvenstvo mohli ohroziť už len dvaja hráči v záverečnom flajte. Aj Angličan Fleetwood a aj Argentínčan Gonzales dokázali na poslednej jamke skórovať a vynútili si play-off. V ňom sa vrátili opäť na jamku číslo 18. a Angličan Tommy Fleetwood na nej zopakoval zasa birdie a získal svoj prvý turnajový titul na okruhu European Tour. Prekazil tak domácu radosť škótskych divákov, ktorí verili vo víťazstvo Gallachera. Gallacher sa totiž dostal do popredia turnaja vďaka impozantnému tretiemu kolu, kde zahral 64 rán (-8). Môže ho mrzieť zaváhanie na jedenástej jamke posledného kola. Na nej zahral tripple bogey a to bola strata, ktorá mu chýbala na pohodlné víťazstvo v turnaji. Argentínčan Ricardo Gonzales od úvodu turnaja viedol, ale pod jeho výpadok sa podpísalo aj zranenie kolena, ktoré mu behom záverečného kola musel ošetrovať lekár. A práve Gonzales mohol byť šťastným hrdinom dňa. Jeho tretia rana z bankru na poslednej jamke zakrúžila okolo jamky a následné birdie znamenalo len play-off. V turnaji sa v úvode zaskveli dvaja hráči, ktorým sa podarilo zahrať hole-in-one. V prvom kole to bol Scott Hend a v druhom kole Richard Finch. Obaja na jamke číslo 17. Hendovi to nestačilo ani na víkendové kolá a Finch sa aj vďaka tomu napokon prebojoval na delené 23. miesto.

Komentáre

Ladies European Tour pokračovala turnajom VP Banks Swiss Ladies Open, ktorý hostilo ihrisko Golfpark Holzhäusern. V prvom kole sa zaskvela Francúzka Anne-Charlotte Mora, ktorá zapísala skóre 62 rán (-9). Darilo sa aj jej krajanke Nastasii Nadaud, ktorá zahrala len o dve rany viac, rovnako ako Nórka Madelene Stavnar. Tá sa po druhom kole dostala do vedenia v turnaji, keď mala na svojom konte priebežné skóre -12. Francúzka Mora delila druhé miesto spolu s mladou Nemkou Alexandrou Forsterling. Forsterling zahrala obe kolá so zhodným skóre 66 rán (-5). Vo finálovom treťom kole sa Stavnar nedokázala dostať pod hranicu 70 rán a to ju stálo titul. Chybovala hlavne v úvode posledného kola, keď zahrala tri bogey za sebou na jamkách 4., 5. a 6. Po birdie na jamke číslo 7. opäť chybovala na jamke číslo 9. Do hry o titul sa vrátila vďaka sérii troch birdie v rade, ktorú začala na jamke číslo 11., ale bolo to málo. Nemka Forsterling podala opäť perfektný výkon a na poslednej jamke mala náskok jednej rany a priebežné skóre 67 rán. Dokázala sa však koncentrovať aj na posledný náročný pat a premenila ho.

Birdie znamenalo konečné skóre -15, všetky tri kolá s rovnakým skóre 66 rán a samozrejme turnajový titul, prvý v kariére. Stavnar premenila tiež svoju birdie šancu, čo ju dostalo na skóre -13 a samostatné druhé miesto. Francúzka Mora, Chloe Williams z Walesu a ďalšia Nemka Sophie Witt si podelili tretie miesto so skóre -12. Druhou Francúzkou v TOP10 bola Anne-Lise Caudal, ktorá so skóre -11 obsadila šieste miesto. Angličanka Meghan LacLaren a Indka Diksha Dagar si podelili siedme miesto so skóre -10 a umiestnenie v TOP10 uzatvárala dvojica Nuria Iturrioz zo Španielska a Fínka Sanna Nuutinen, obe so skóre -9. Najlepšou domácou hráčkou turnaja sa stala Kim Metraux, ktorá so skóre -3 delila 22. miesto. Len o ranu viac zahrala česká profesionálka Sára Kousková a delila 30. miesto. Do finálového kola sa dostala aj Kristyna Napoleaová, ktorá delila 37. miesto, Jana Melichová skončila na delenom 43. mieste a Tereza Melecká si podelila 54. miesto. Do finálového kola sa prebojovala len jediná amatérka. Domáca Natalie Armbruester si so skóre +6 odniesla z turnaja 63. miesto. Zvyšné dve domáce amatérky, ktoré do turnaja nastúpili, si ho užili len dva dni.

Foto: www.ladieseuropeantour.com

Komentáre