Dejisko budúcoročného Rydere Cupu, ihrisko The Gleneagles Hotel v škótskom Perthshire, privítalo európsku túru v jej záverečnej fáze pred finálovým turnajom v Dubaji. Pred poslednými štyrmi finálovými turnajmi už bude mať European Tour iba osem pokračovaní. Deviatu časť obstaral turnaj Johnie Walker Championship. Hlavne jeho finálové kolo malo zaujímavý priebeh a na čele sa striedalo pomerne veľa hráčov. V jednom momente to vyzeralo na play-off aj so piatimi účastníkmi. V samotnom závere mal najbližšie k víťazstvu Rakúšan Wiesberger. Na jamke číslo 16. Zahral chip-in, čo znamenalo eagle a vedenie v turnaji o jednu ranu. Výsledok -17 udržal až do konca a k nemu sa pridal domáci Scott Henry, ktorý zahral eagle na poslednej jamke. Ďalší domáci hráč Stephen Gallacher napodobnil Henryho a vďaka eaglu z poslednej jamky sa dostal do vedenia v turnaji s výsledkom -18.

Jeho prvenstvo mohli ohroziť už len dvaja hráči v záverečnom flajte. Aj Angličan Fleetwood a aj Argentínčan Gonzales dokázali na poslednej jamke skórovať a vynútili si play-off. V ňom sa vrátili opäť na jamku číslo 18. a Angličan Tommy Fleetwood na nej zopakoval zasa birdie a získal svoj prvý turnajový titul na okruhu European Tour. Prekazil tak domácu radosť škótskych divákov, ktorí verili vo víťazstvo Gallachera. Gallacher sa totiž dostal do popredia turnaja vďaka impozantnému tretiemu kolu, kde zahral 64 rán (-8). Môže ho mrzieť zaváhanie na jedenástej jamke posledného kola. Na nej zahral tripple bogey a to bola strata, ktorá mu chýbala na pohodlné víťazstvo v turnaji. Argentínčan Ricardo Gonzales od úvodu turnaja viedol, ale pod jeho výpadok sa podpísalo aj zranenie kolena, ktoré mu behom záverečného kola musel ošetrovať lekár. A práve Gonzales mohol byť šťastným hrdinom dňa. Jeho tretia rana z bankru na poslednej jamke zakrúžila okolo jamky a následné birdie znamenalo len play-off. V turnaji sa v úvode zaskveli dvaja hráči, ktorým sa podarilo zahrať hole-in-one. V prvom kole to bol Scott Hend a v druhom kole Richard Finch. Obaja na jamke číslo 17. Hendovi to nestačilo ani na víkendové kolá a Finch sa aj vďaka tomu napokon prebojoval na delené 23. miesto.

Komentáre

Fairmont St. Andrews hostil ďalšie pokračovanie European Tour. Na programe bol turnaj Scottisch Championship, ktorý privítal hráčov chladným a veterným počasím. Aj napriek náročným podmienkam nebola núdza o výborné výsledky. Hneď v úvodnom kole si zapísal výborný výsledok Španiel Adrian Otaegui, ktorý zahral 62 rán (-10) a stal sa lídrom turnaja. V druhom kole ho vyrovnal Angličan Matt Wallace, ktorý sa po výbornom výkone v treťom kole dostal do vedenia v turnaji a do finálového kola išiel s náskokom troch rán. Ani tento náskok mu však na titul nestačil. Otaegui, ktorý v druhom a treťom kole zapísal zhodné skóre 70 rán (-2) sa opäť predviedol s výborným výkonom. V prvej polovici nedeľného finále päť krát skóroval. Na jamke číslo 10. síce stratil jednu ranu, ale okamžite nasledovala séria troch birdie za sebou. Jamku číslo 14. zahral v pare a nasledovalo ďalšie birdie. Posledný krát zmenil svoje skóre vďaka birdie na poslednej jamke a o znamenalo skóre 63 rán (-9) vo finálovom kole a celkové skóre -23, ktoré mu zabezpečilo jasné víťazstvo.

Wallace dokázal par ihriska v poslednom kole pokoriť len o jednu ranu a celkovo zapísal skóre -19, čo mu stačilo na druhé miesto. Tretí skončil Aaron Rai so skóre -17. Rai si týmto výkonom posilnil postavenie v TOP5 priebežného poradia Race to Dubai. Aj štvrté miesto obsadila anglická dvojica hráčov, Chris Paisley a Garrick Porteous, obaja so skóre -16. Domácim hráčom sa veľmi nedarilo. Najlepším z nich bol Ewen Ferguson, ktorý vďaka skóre -11 delil 16. miesto. Do víkendových bojov sa pritom dostalo celkovo desať domácich hráčov. Cut sa zastavil na skóre -1. Thajčan Aphibarnrat sa v prvom kole potrápil a zahral 75 rán (+3). V druhom kole síce toto manko zmazal, ale skóre par ihriska mu na postup nestačilo. Víkend si vo Farimonte neužil ani domáci Stephen Gallacher, ktorý ešte dve jamky pred koncom držal postupové skóre -1, ale posledné dve jamky pokazil, na každej zahral bogey a s turnajom sa rozlúčil.

Komentáre